Все повече ученици си пишат домашните с помощта на ChatGPT
- Редактор: Виктория Христова
- Коментари: 0
Учителите виждат проблем с това "наготово" намиране на лесното, защото така се убива въображението на децата и те ще забравят да мислят
Все повече деца започват да използват изкуствен интелект, за да пишат домашните си работи. Разпространеният през последните месеци в страната чатбот GPT може да създава текст на база зададени думи или въпроси.
Валерия е 11 клас в столичното 140-то училище ''Иван Богоров''. Споделя, че от месец насам ChatGPT ѝ помага в писането на домашни работи по различни предмети, предава БНТ.
"В момента изготвяме проект по Руски език и много ми помага с информацията, защото не усещаш, че отстрани стои робот. Мога да задам въпрос два пъти, а информацията не се повтаря, тъй като запомня какво съм задала като въпрос", казва Валерия.
Освен учениците, и учителите вече се сблъскват с ChatGPT. Според тях чрез него трудно ще различава вярната от невярната информация.
"Проблемът с това "наготово" е намирането на лесното, което убива въображението на децата, а те така ще забравят да мислят", предупреждава учителят Виолета Илиева.
"Неприятно се получава в тази ситуация, защото учителят може да не разбере, че е излъган и да напише висока оценка, която детето реално не е заслужило", казва още Виолета Илиева учител.
Според IT експерта д-р Артур Кордон е необходимо изкуственият интелект да присъства в учебната програмата на по-големите ученици.
"Това явление ще продължава и за съжаление това може да доведе до много лош резултат, а именно - мързел на мозъка. До решение, че аз няма смисъл да чета книга, няма смисъл да се обучавам, защото ChatGPT ще ми напише домашното", коментира той.
Изкуственият интелект може да стане част от образователната система у нас през следващите от 5 до 7 години.