Ученици от СУ "Христо Ботев" почетоха патрона си в Гюргево

4

Директорът на училището: Възстановяваме традицията да посещаваме паметното място на румънския бряг на Дунава

Няколко часа от знаменателния 2 юни - Деня на Ботев и на загиналите за свободата на България, се превърнаха в истински урок по родолюбие за ученици от Средното училище „Христо Ботев" в Русе. Те се преклониха пред паметната плоча на патрона си на брега на река Дунав в Гюргево, откъдето на 16 май 1876 г. войводата повежда четата си за свободата на България.

В представителната група бяха включени ученици от паралелките с хуманитарен профил от девети и десети клас. "Отново възстановяваме традицията да посещаваме паметното място на румънския бряг на река Дунав. Това не е само родолюбив жест за отдаване на почит, но и възпитаваме учениците на любов към училището, народа ни и страната", сподели Марина Петкова – директор на учебното заведение.

Пред паметната плоча на брега на Дунава учениците положиха венец с възпоменателна лента. Десетокласничката Дария Гергова с патос и вълнение рецитира Ботевото стихотворението „Хаджи Димитър". В словото си преподавателката по български език и литература Румелина Петкова подчерта, че това е един от духовните празници, с които е белязана българската история. "За Ботев не можем да говорим безпристрастно. Образът му е един то най-светлите в българския национален иконостас. А може би, защото изборът му и саможертвата му са част от вечната драма на духа. Така се ражда чувството за преклонение", изтъкна учителката.

По-късно групата посети и Историческия музей в Гюргево. Учениците с интерес разгледаха залите с експонатите, като се запознаха с бита, обичаите и характерни особености от живота на северните ни съседи. Директорката Марина Петкова заедно с преподавателя по история и цивилизации д-р Пресиян Костадинов и част от учениците споделиха впечатленията си от посещението в почетната книга. След завръщането си възпитаниците на най-старото учебно заведение в Русе изразиха истинското си задоволство от опознавателната екскурзия и изразиха желанието си часовете по родолюбие да продължат и в бъдеще.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Говорят си двама студенти след изпит:

- Колко изкара?

- Тройка.

- Е, нали за шестица се готвеше?

- Абе, в последният момент си викам я аз да изкарам тройка, пък с останалите пари да си купя пиене...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари