Учени намериха най-малката змия на планетата

0
Изчезналият вид Tetracheilostoma carlae бе открит след продължително търсене в горите на остров Барбадос
Изчезналият вид Tetracheilostoma carlae бе открит след продължително търсене в горите на остров Барбадос Снимка: АП / БТА

Изчезналият вид Tetracheilostoma carlae бе открит след продължително търсене в горите на остров Барбадос

След почти две десетилетия на пълно отсъствие, най-малката змия в света отново бе забелязана – този път в малка гора на остров Барбадос. Видът Tetracheilostoma carlae, считан за изчезнал, бе преоткрит от Конър Блейдс, служител в Министерството на околната среда на Република Барбадос. Новината беше съобщена от "Асошиейтед прес" и потвърдена от организацията Re:wild, която работи съвместно с местните власти.

Откритието било направено след продължително и целенасочено търсене. Блейдс споделя, че след една година безрезултатни опити е започнал да губи надежда. Змията била скрита под камък в горист район, а поради миниатюрните ѝ размери - едва 10 сантиметра дължина - лесно можела да бъде пропусната.

„След цяла година търсене човек започва да губи надежда“, казва Блейдс. Той поставил откритата змия в стъклен буркан с почва и растителни остатъци, за да я транспортира безопасно до лабораторията в Университета на Западна Индия в Ямайка.

„Беше наистина предизвикателство“, допълва той, като обяснява, че поради активното движение на змията идентифицирането ѝ било затруднено. В крайна сметка, видът бил потвърден чрез анализ на видеокадри, направени от Блейдс.

Teтracheilostoma carlae се разпознава по бледите линии по гърба и разположените отстрани очи. Прилича на друг дребен вид — браминската червейница — но се различава по характерните линии и по-късата си дължина.

„Те са изключително потайни. Можеш да търсиш с часове и, дори да са наблизо, пак да не ги видиш“, казва още Блейдс.

Организацията Re:wild също подчертава значението на откритието. „Откриването на един от нашите ендемични видове е изключително важно. То ни напомня, че природата все още ни е завещала нещо ценно, което играе роля в баланса на екосистемата“, коментира Джъстин Спрингър от организацията.

Змията Tetracheilostoma carlae е била наблюдавана едва няколко пъти от 1889 година насам. Видът фигурира в списък от 4800 „изгубени за науката“ растения, животни и гъби, съставен от Re:wild. Змията е сляпа, обитава почвата, храни се с термити и мравки и снася само едно яйце.

Учените се надяват това откритие да поднови усилията за опазване на редките видове в Барбадос и региона.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Говорят си двама студенти след изпит:

- Колко изкара?

- Тройка.

- Е, нали за шестица се готвеше?

- Абе, в последният момент си викам я аз да изкарам тройка, пък с останалите пари да си купя пиене...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари