Туморните маркери остават за сметка на пациентите

0
Пациентите с рак плащат от джоба си за задължителната диагностика
Пациентите с рак плащат от джоба си за задължителната диагностика

Предложените 5 милиона лева за биомаркерни изследвания отпаднаха от бюджета на НЗОК за 2025 година

Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) няма да поеме разходите за биомаркерна диагностика при пациенти с онкологични заболявания, въпреки че това е задължително условие за започване на таргетна терапия. Това стана ясно от информация, публикувана от Нова телевизия на 21 март 2025 година.

Първоначално в бюджета на НЗОК за 2025 година беше планирано да бъдат отделени 5 милиона лева за тези изследвания, но предложението не беше прието. От здравната институция обясниха, че става въпрос за нова процедура със скъпоструващи изследвания, чието въвеждане ще се извършва поетапно, за да може да се направи оценка на ефективността на биомаркерните терапии върху пациентите.

"Пациентите ще се налага да си заплащат. А това са изследвания, които здравната изисква, за да се започне таргетна терапия, което е абсурдът. Здравната каса до момента изобщо не ги е заплащала. В момента ще се заплащат като медицински изделия, което води до страшно големи неразбории", коментира Боряна Ботева, председател на Сдружението за развитие на българското здравеопазване в ефира на предаването „Твоят ден" по NOVA NEWS.

Експертни мнения

Доцент доктор Спас Спасков изрази различно мнение по темата: "Тази технология ще отвори ново харчене на пари за таргетно лечение, което е нова технология. Всичко това води до набъбване на разходите. Някои хора, правят нещата да се случват по-трудно, за да стигнат парите".

Проблемът е особено тревожен, тъй като в повечето европейски държави туморните маркери не се заплащат от самите пациенти.

Официална позиция на НЗОК

В официална позиция НЗОК поясни: "В приетия от Народното събрание Закон за бюджета на НЗОК за 2025 година в чл. 1, ал. 2, ред 1.1.3.6.1. са предвидени 5 милиона лева за медицински изделия за биомаркерна диагностика на онкологични заболявания."

От касата уточняват, че предикативните маркери при злокачествените заболявания трябва да бъдат определени като съпътстващи изделия по смисъла на Регламент (ЕС) 2017/746 за медицинските изделия за инвитро диагностика, като се позовават на становище на Изпълнителната агенция по лекарствата от 12 февруари 2025 година.

"В действащото законодателство ясно са разписани процедурите, които следва да бъдат спазени по отношение на медицинските изделия, заплащани от бюджета на НЗОК. Държим да подчертаем, че всички медицински изделия, които се заплащат от НЗОК трябва да изпълнят процедурите, определени в Закона за медицинските изделия и съответната подзаконова нормативна уредба", допълват от институцията.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Сънувах, че ме хапе змия.
На сутринта жената ми поиска 200 лв. за маникюр.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари