Цената на тока у нас е над средната за Европа

0
Според експертите моделът с компенсациите към бизнеса вече трябва да бъде спрян и да се премине към по-динамична схема
Според експертите моделът с компенсациите към бизнеса вече трябва да бъде спрян и да се премине към по-динамична схема Видео: NOVA NEWS

"Не се очаква шоково поскъпване на тока, няма фактори за това. Увеличението ще е в рамките на инфлацията или малко повече - 2-3 процента"

Това каза в „Твоят ден“ по NOVA NEWS Иван Хиновски, председател на Български енергиен и минен форум. 

Той добави, че на борсата нещата са различни, тъй като се появяват на приливи и отливи големи заявки, което вдига цената.

Енергийният експерт припомни, че нашият пазар е свързан с европейския чрез Румъния, по тази причина не могат да се очакват драстични разлики в цените на електроенергията у нас и в европейските държави.

Хиновски обясни, че временните, локални завишавания на цените се дължат на факта, че на местната борса се явяват по-малки количества предлагане и повече търсене, това вдига цената.

Според него, ако се компенсират технологичните разходи на ЕРП-тата и ЕСО, не би трябвало да се очаква по-висок ръст на тока от 2 - 3 процента на регулирания пазар.

Иван Хиновски заяви обаче, че според експертите моделът с компенсациите към бизнеса вече трябва да бъде спрян и да се премине към по-динамична схема.

"Ще има нужда от драстично повишение на цената за пренос и достъп до мрежата, което е свързано с технологични разходи за ЕРП-тата на свободния пазар. Ако тази цена изкуствено се задържи, тогава не би трябвало да се вдигне цената за битовите потребители, но това ще означава сериозна компенсация от страна на държавата за крайните снабдители и ЕСО. Такава заявка не е давана на този етап", заяви Мартин Владимиров, директор на програма "Енергетика и климат" в Центъра за изследване на демокрацията.

За него нищо с тези технологични разходи цената на тока би се вдигнала с 10-15 процента.

По отношение компенсациите за бизнеса Владимиров смята, че подход с намеса в пазара е най-неправилния, защото променя стимулите в пазарните играчи.

"Повечето европейски страни подпомагат пряко най-засегнатите бизнеси, тези, които потребяват най-много енергия за производство на своите стоки и услуги. Помощта трябва да е за тях, не на всички поравно", убеден е той

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 1
    4
    До 2 и 3:
    Погледни Бурунди: 93,45% от населението живее с под $2 на ден, а 81,32% от населението живее с под $1 на ден! Не знам откъде ги изкопа тия космически заплати! https://bg.wikipedia.org/wiki/Списък_на_страните_по_бедност_на_населението
  • -1
    3
    до 1
    https://www.averagesalarysurvey.com/bg/salary/burundi
  • 2
    2
    до 1
    Я провери колко са заплатите в Бурунди. Минималната е 1000 $ месечно, а средната е 3 295 $ на месец. Те са африканска страна, а ние и това не сме.:( Ние сме член, по-скоро членка на НАТО и на ЕС. Тук Ойропата си гори боклуците.
  • 2
    1
    Пак сме първи!
    Те и заплатите ни така... Доста над средната заплата на Бурунди!
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари