Симеон Матев: Любителите на зимата ще бъдат разочаровани

1
Зимата отстъпва, температурите скачат до 14 градуса
Зимата отстъпва, температурите скачат до 14 градуса Снимка: NOVA / Архив

Зимата отстъпва, температурите скачат до 14 градуса

Любителите на зимните спортове и снежната покривка ще останат разочаровани през следващите две седмици, но новините са добри за населените места, пострадали от скорошните обилни валежи. Това стана ясно от прогнозата на климатолога Симеон Матев.

"Първо, да успокоим всички, които имаха проблеми с наводнения – през следващите 10–12 дни в нашата страна няма да има интензивни и проливни валежи", съобщи Матев, цитиран от агенция "Фокус".

Спокойно време до средата на декември

Според експерта динамиката на атмосферните процеси ще бъде малка, което ще осигури спокойни дни. Очакват се типичните за сезона сутрешни мъгли и ниски облаци, но около и след обяд слънчевите часове ще преобладават.

Температурите ще се задържат сравнително високи за този период на годината. "Това е добра новина, особено за хората, които пострадаха от наводненията и сега имат нужда от подходящи условия, за да се справят с проблемите си", подчерта климатологът, визирайки усложнената обстановка от началото на месеца.

Кратък "зимен" епизод около 15-17 декември

Единственото по-сериозно пропукване в мекото време се очаква между 15 и 17 декември. Тогава студен атмосферен фронт от север-североизток ще понижи температурите до обичайните зимни стойности – сутрин живакът ще пада под нулата, а следобедните стойности ще са между 3 и 8 градуса.

"Ще превали за кратко основно в Северна България, като в низините валежите ще са от дъжд или дъжд, преминаващ в сняг, без да се образува сериозна и трайна снежна покривка", уточни Матев. Той допълни, че въпреки надеждите за снежинки, условия за сериозна зимна обстановка липсват.

Прогноза за празниците

След краткото захлаждане, времето отново ще се стабилизира след 17 декември. В навечерието на празниците температурите ще тръгнат нагоре, като в най-слънчевите райони следобед те могат да надхвърлят 10–14 градуса.

По отношение на самата Коледа, климатологът не дава големи надежди за "бяла приказка". Въпреки че след 22 декември се очаква раздвижване на атмосферата над Балканите, шансът валежите да са от сняг остава минимален.

"По-вероятно е и тази година Коледа да премине без сняг", заключи Симеон Матев.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Интервю с млад милионер:

- Как реализирахте първата си голяма печалба?

- Продавах противозачатъчни сутринта след студентския празник в Банско.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари