Санкциите най-сетне засегнаха руския петрол

3
Обемът на руския дизел в морето се увеличава. Плаващите складове достигат най-високите си нива поне от 2017 г. насам
Обемът на руския дизел в морето се увеличава. Плаващите складове достигат най-високите си нива поне от 2017 г. насам

Обемът на руския дизел в морето се увеличава. Плаващите складове достигат най-високите си нива поне от 2017 г. насам

Руската машина за износ на петрол, която финансира войната на Кремъл в Украйна, най-накрая получава малко пясък в зъбните колела.

Индийските петролни рафинерии - вторият по големина клиент на Москва след Китай след инвазията през 2022 г. - вече няма да приемат танкери, собственост на държавното ПАО "Совкомфлот", заради риска, който представляват санкциите, съобщи Bloomberg TV Bulgaria.

От началото на октомври САЩ засилиха санкциите срещу по-широкия флот от танкери, превозващи руски суров петрол. Оттогава насам десетки от тези танкери се намират в застой, а по данни на аналитичната компания Kpler повече барели руски дизел плават бездейно в океаните, отколкото когато и да било от 2017 г. насам.

Обемът на руския дизел в морето се увеличава. Плаващите складове достигат най-високите си нива поне от 2017 г. насам

Взети заедно, тези стъпки имат потенциала постепенно да ограничат приходите от руски петрол - ключова политическа цел на САЩ и техните съюзници, които се опитват да осуетят военната агресия на президента Владимир Путин.

Подходът на Групата на седемте към санкциите срещу Русия се характеризира с отказа ѝ да причини болка на собствените си икономики под формата на по-високи цени на петрола. Вашингтон измисли т.нар. политика на ценови таван именно за да смекчи санкциите, които се готвеха в Брюксел. А от началото на войната преди две години Русия продължава да изнася огромни количества петрол.

Въпреки че на този етап не се очакват драстични съкращения на доставките, въпросът е докъде ще стигнат западните регулатори в затягането на гайките, докато цените на петрола се движат към 90 долара за барел, а президентът Джо Байдън започва изтощителна предизборна кампания с болезнена инфлация, която все още е в съзнанието на избирателите.

"Това е все по-силен натиск върху руските експортни потоци, особено за Индия", каза Ричард Бронз, ръководител на отдела по геополитика в консултантската компания Energy Aspects Ltd. "Намираме се на етап, в който свързаните със санкциите търкания стават много очевидни."

От октомври насам САЩ са посочили 40 отделни руски петролни танкера. Четири от тях, които бяха набелязани наскоро, продължават да извършват доставки, но нито един санкциониран кораб не е събрал товар, откакто е посочен от американското министерство на финансите, сочат данните за проследяване на танкерите, събрани от Bloomberg.

Сега все по-трудната търговска среда нанесе силен символичен удар на Кремъл, тъй като Индия - верен търговски съюзник по време на войната - избягва флота му. В същото време Украйна започна да взривява руски петролни рафинерии, макар да не е ясно на каква подкрепа за стратегията се радва във Вашингтон.

"Определено виждаме засилен натиск от страна на САЩ върху санкциите както за руския суров петрол, така и за износа", казва Грег Бру, анализатор в Eurasia Group в Ню Йорк. "Това се случва в момент, когато САЩ се борят да изпратят повече помощ на Украйна, когато състоянието на Украйна на бойното поле започва да намалява и когато Русия изглежда печели надмощие."

Държавната компания "Совкомфлот" е транспортирала около една пета от всички руски доставки на суров петрол за Индия през миналата година. Тази цифра изглеждаше намаляваща още преди новината, че рафинериите в страната вече няма да приемат корабите.

"Очакваме и приветстваме факта, че световните купувачи на петрол ще бъдат много по-малко склонни да сключват сделки със "Совкомфлот", отколкото в миналото", заяви говорител на американското министерство на финансите, като добави, че "мерките не би трябвало да окажат влияние върху петролния пазар, тъй като Русия ще запази стимула да продава петрол."

Отхвърлено от Индия. Совкомфлот играе ключова роля в доставките на петрол между Русия и Индия

Сега този флот ще трябва да си намери работа другаде - и има признаци, че се затруднява. Най-малко седем от корабите са спрели в Черно море и са изчезнали от цифровите системи за наблюдение, показва проследяването на танкерите от Bloomberg. Тази седмица "Совкомфлот" призна, че санкциите са навредили на дейността му.

"Насочването към "Совкомфлот" представлява значително затягане на санкциите на САЩ срещу Русия", заяви Янис Клуге, старши сътрудник за Източна Европа и Евразия в Германския институт за международни отношения и сигурност в Берлин. "Това няма да реши проблема със заобикалянето на санкциите, но ще доведе до увеличаване на разходите за превоз и до отстъпки в цените на руския петрол."

Дори и така, Русия все още може да разчита на така наречения "флот в сянка" от кораби, натрупани малко след инвазията през 2022 г. - често по-стари кораби без подходяща застраховка и с неясна собственост - за да извършва доставките си. По някои оценки има към 600 такива превозвачи в експлоатация, наред с гръцките танкери, които продължават да обслужват търговията в рамките на ценовия таван на Г-7.

Разходите за доставка на руски петрол са огромни. По данни на Argus Media доставката на товар от Балтийско море до Китай струва около 14,50 долара на барел. По нейни оценки над половината от тази сума се дължи на санкциите.

Огромни такси за превоз. Таксите за превоз на барел руски петрол

"Дали това ще се превърне в реални загуби на доставки, ще зависи от това колко бързо ще бъдат намерени решения на проблемите с превоза и дали руските продавачи са готови да увеличат отстъпките", казва Бронз от Energy Aspects.

Допълнителен проблем за Москва се очертава при продажбата на рафинирани горива. Средно 6,2 млн. барела руски дизел са пласирани през 10-те дни до 17 март, според данни на Kpler Това е най-високата стойност на показателя поне от 2017 г. насам.

Макар да не е ясно дали санкциите са причинили натрупването, поразително е, че толкова много продукт се натрупва в момент, когато ударите на безпилотните самолети би трябвало да са ограничили доставките.

"Вашингтон все още разполага с мощни инструменти, за да навреди на руския износ на петрол, но ги използва предпазливо, опасявайки се от скок на цените на газа в година на избори", казва Клуге.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари