Работници поискаха по-високи заплати на шествие в София

2
Синдикати настояват за реформи и нов бюджет
Синдикати настояват за реформи и нов бюджет Снимка: БГНЕС

Синдикати настояват за реформи и нов бюджет

Днес, навръх Деня на труда, стотици работещи и синдикалисти излязоха на мащабни шествия в центъра на София, за да поискат адекватно заплащане и спешни държавни реформи, съобщават от Bulgaria ON AIR. Основният акцент на общественото недоволство е сериозното изоставане на трудовите възнаграждения спрямо ръста на цените, както и несигурността на работните места.

Традиционните чествания на 1 май бяха поведени от представители на синдикалните организации и левицата. За десета поредна година от КТ „Подкрепа“ преминаха по централните столични улици, този път обединени под надслова „Сигурност, работни места, заплати! Сега!“.

Инфлацията топи възнагражденията

Представителите на работниците бяха категорични, че държавата трябва да предприеме незабавни стъпки за защита на доходите.

Димитър Манолов: "Заплатите изостават от цените. Това всички го знаят и го виждат. Трябва непременно да бъде коригирано."

Особено остра е ситуацията в сферите на образованието и културата, където липсата на ясна финансова рамка застрашава нормалното функциониране на системите.

Валери Апостолов: "Всички ние от синдикатите очакваме час по-скоро да бъде приет бюджетът, тъй като в момента всички сектори в държавата са в затруднено положение, в това число и образованието."

Кирил Бинев: "Пари има за култура, но не стигат до хората. Това е основният проблем, няма прозрачност за разходите. Всяка година се увеличават парите, но не стигат."

От националния синдикат „Защита“ също се включиха с искания за подобряване на работната среда и доходите в сектора на просвещението.

Анатоли Антов: "Да поискаме достойно заплащане, нормални условия на труд и прилагане на европейските норми в областта на образованието."

Енергийна несигурност и политически послания

Работниците от енергийния комплекс също изразиха своето безпокойство от липсата на дългосрочна визия за сектора.

Галин Стоянов: "Трябва наистина политическа ангажираност за региона и енергийна стратегия, а не постоянно несигурното ни бъдеще да бъде в центъра на събитията."

Синдикалните инициативи получиха подкрепа от БСП, които организираха паралелно шествие-митинг под мотото „Работим, а сме бедни! Стига! Втори живот няма!“.

Крум Зарков: "Всички имаме право на достоен живот, който да постигаме с достоен труд. Защото, когато в едно общество не е трудът това, което води до достойнство, то се изражда."

Кулминацията на празничния 1 май ще завърши с традиционния концерт „Рок за труда“, който събира на една сцена популярни български изпълнители.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Google акаунт.

Натискайки на Google бутона коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Скъпи, докторът ми каза, че имам нужда от смяна на климата!

- Пак изкара късмет ма, утре го дават рязко захлаждане.

Нови коментари