Пускат мини електромобили, за които не се изисква шофьорска книжка
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0

Електрическото возило струва десет хиляди евро
Китайският индустриален гигант „Шандун вейцяо“ пусна тази седмица чрез своето подразделение „Линктур“ новия си електрически мини-автомобил „Алуми“ в България и още пет европейски държави, за да предложи достъпна алтернатива за градска мобилност на младежи и шофьори без стандартно свидетелство. Превозното средство навлиза в бързо развиващ се пазарен сегмент, който до момента се доминираше почти изцяло от няколко традиционни местни производители.
Технически характеристики на новия модел
Новият китайски модел разполага с компактни размери, пригодени специално за натоварения градски трафик и тесните пространства за паркиране. Дължината на превозното средство е едва 2,68 метра, а междуосието му възлиза на 1,80 метра. Конструкцията на купето използва иновативно алуминиево шаси, което осигурява едновременно изключителна лекота на конструкцията и висока степен на защита за пътниците. По своя външен вид и габарити моделът силно напомня на популярните градски автомобили от типа на Смарт.
От техническа гледна точка базовата версия на четириколката е оборудвана с електромотор с мощност от 6 kW и батерия с капацитет 7,2 kWh. Тази конфигурация позволява на превозното средство да развива максимална скорост от 45 км/ч, което напълно отговаря на европейските изисквания за ограничение в този клас. Пробегът с едно пълно зареждане достига до 120 километра според официалните данни от уебсайта на производителя, което е напълно достатъчно за ежедневните градски нужди. Серийното производство на електромобила е стартирало преди по-малко от година в заводския комплекс на компанията в китайския град Цинхъ.
Ценова война с европейските производители
Навлизането на китайския производител на европейския пазар поставя началото на сериозна ценова конкуренция. Моделът се предлага на стартова цена от 10 690 евро. Тази сума е напълно съпоставима с цените на утвърдените френски производители на малки градски превозни средства, сред които изпъкват марките „Ексам“, „Лижие“ и „Ситроен“. Досега френският пазар бе сочен за абсолютен лидер в този сегмент, като държеше над 50% от всички регистрации на подобни четириколки в Европа.
Според неотдавнашно пазарно проучване на аналитичната компания „Бизнесскуут“, трите основни френски марки контролират над 80% от продажбите на автомобили, за които не се изисква стандартно свидетелство за управление. Пазарният дял на „Ексам“ възлиза на 33,9%, следван от „Ситроен“ с 29,3% и „Лижие“ с 18,5%. През последните пет години пазарът на електрически микроавтомобили във Франция отчиташе стабилен ръст от над 10% годишно, като между 2019 и 2024 година скокът достигна внушителните 137%. През 2025 година обаче беше отбелязан временен спад от 21% поради прекратяването на държавните програми за екологични бонуси при покупка, като общият брой на регистрираните превозни средства спадна до 24 919 бройки спрямо рекордните 31 000 през предходната година. Въпреки това пазарът остава изключително перспективен, като делът на електрическите модификации в този сегмент вече е достигнал 75% поради изключително ниските експлоатационни разходи.
Шофиране без стандартна шофьорска книжка
Основното предимство на този тип превозни средства е облекченият режим за техния контрол и управление. В България новата китайска миникола може да се управлява законно от лица, навършили 16-годишна възраст, които притежават правоспособност за категория AM. За нейното ползване не се изисква преминаването на стандартен шофьорски курс и придобиването на традиционна книжка от категория B. Наред с България, моделът се пуска едновременно и на пазарите във Франция, Испания, Белгия, Люксембург и Нидерландия.
Опитът от по-развитите европейски пазари показва, че основната потребителска група се състои от младежи на възраст между 14 и 18 години, живеещи в селски или крайградски райони. За тях подобно возило се явява единственият сигурен начин да стигат до учебните заведения самостоятелно, без да разчитат на организиран транспорт или на своите родители. Микроавтомобилите елиминират сериозните рискове от наранявания, които са характерни за двуколесните мотопеди и тротинетки. Превозните средства се радват на голям интерес и сред възрастните хора, които са загубили правото си да управляват стандартни автомобили, както и сред семействата от средната класа, които ги използват като икономична втора кола за градско придвижване, тъй като едно пълно зареждане на батерията струва само няколко евро.





















