Прощаване на Иван Гешев с публиката, която го освирква и замеря отдавна

3
Главният прокурор не осъзнава оскърбителното му присъствие на заемания от него пост
Главният прокурор не осъзнава оскърбителното му присъствие на заемания от него пост

Още една гротеска си отива

Непростимо е главен прокурор, на която и да било държава, да е правно невеж. Ние случихме точно на такъв. Иван Гешев дал интервю за едно от проборисовите издания, чийто издател бърза да му лъсне обувките като за последно, ако разбирате намека. Гешев се е опитал да блесне, но се е получило обратното - изгаснали са лампите.

Прокуратурата ще се старае България да е правова държава, а не Древния Рим за шепа богоизбрани“, казал Гешев. И допълнил: „Явно ще трябва да извървим още дълъг път преди да станем истинска европейска правова държава, защото там, когато прокуратурата разследва канцлери, те си подават оставките, а тук е възможно да нарушиш Конституцията и евентуално да станеш канцлер и да смяташ, че си напълно недосегаем, като законите важат за обикновените граждани, но не и за теб. И че сте каста богоизбрани като в Древния Рим, какъвто явно е техният идеал“.

Сийка сигурно е просълзена...

Цицерон в De republica и De legibus ни запознава с основните положения и характеристики на римската правова държава – върховенство на закона, върховенство на правото, върховенство на правосъдието. Цицерон ни поднася не идея за държавата като дело на народа, а с идеята за държавата като правова общност.

Правовата държава е открита някога в древния Рим, това го знаят и учениците, но въпреки това в днешната демократична Европа продължават да виреят хора, които от позицията на заеманите постове, нанасят унищожителни удари на правовата държава. Такъв е Иван Гешев.

Римското общество е агрегат от различни етноси, всеки от които е носител на свой бит и култура. За да се регулират отношенията между тях е необходим ред, постиган чрез правото. За Рим то е онзи социален регулатор, който изгражда римската държава. Спецификата на римското право се дължи от една страна на формираното правосъзнание на ранното римско общество и от друга - на социално-политическите и икономическите условия в световната държава, които налагат разработването и развитието на правото.

При древните гърци справедливостта е божествено указание и закон. При римляните правото се схваща като определена обвързаност, като сила, която е наложена и има задължителен характер. За всички.

В днешна България справедливостта е нещо непознато и затова толкова жадувано.

Според Марк Тулий Цицерон в основата на законодателството стои естественото право, вечният закон като израз на висшия разум. Законодателството е една от функциите по управление на държавата. Законът е воля, която обвързва както гражданите, така и управниците.

Достъпно дори за малограмотни хора, стига да отгърнат правилните странички.

Колкото до „кастата на богоизбраните“, за която споменава Гешев, то именно той знае най-добре кои я населяват у нас. Правят го по доста мутренски начин, но го правят. Самият той се е намърдал в това квази общество, като дори се настани да живее в държавна резиденция – връх на смазващите го комплекси.

Гешев вече мрази Кирил Петков, защото той му предложи да се оттегли сам от поста, който той заема без нито един смислен аргумент.

Гешев говори и за канцлери, които си подавали оставката, когато прокурор се заемел с тях. Има по-добри примери.

В САЩ за 10 години оставка са били принудени да подадат четирима главни прокурори, те и министри на правосъдието.

Главният прокурор на Германия Харалд Ранге бе уволнен заради спорно негово решение да бъдат раследвани медии. Гешев и подчинената му прокуратура от години преследват журналисти и медии, повдигат абсурдни обвинения, запорират сметки и имоти. Но това е Гешев, човекът който се сдоби с домашна библиотека на четирийсет и няколко години! (Новината съобщи самият той отново в интервю за въпросното издание…)

Главният прокурор на Швейцария Михаел Лаубер бе отстранен заради дела срещу него. Обвинен е, че е задържал разследвания срещу лица по закона „Магнитски“, както и за корупция в средите на ФИФА.

Преди няколко месеца главният прокурор на Албания получи ефективна присъда за корупция…

Тези случаи са четивото, което трябва да вълнува Гешев. Римската империя е просъществувала две хиляди години, а римското право е дало много от казусите и идеите на съвременното модерно право.

Иван Гешев не осъзнава оскърбителното му присъствие на заемания от него пост. Интервюто пред снишената от страх медия само подсилва усещането, че се прощаваме с него.

Още една гротеска си отива.

Огнян Стефанов / FrogNews

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

Навън е такова време, че излизаш по тениска, срещаш някой с пуловер и се чудиш: кой от вас е идиот!?

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари