Учени предадоха енергия на 30 метра чрез инфрачервен лъч

1
Безжичната технология може да захранва мобилни устройства и сензори
Безжичната технология може да захранва мобилни устройства и сензори Снимка: Jinyong Ha / Sejong University

Безжичната технология ще може да захранва мобилни устройства и сензори

Учени от университета Седжонг в Южна Корея показаха технология за безжично предаване на енергия с помощта на инфрачервен лазер. При текущата реализация обхватът на системата е 30 метра, а предаваната мощност е ограничена само до 400 mW, но технологията е мащабируема и нейната практичност може да бъде подобрена.

Ръководителят на изследователската група Джин Йонг Ха твърди, че разработената от екипа система вече може да се използва за захранване на различни сензори – компоненти за интернет на нещата или датчици в производствени предприятия. По-нататък технологията може да бъде развита до ниво, което позволява зареждане на съвременни мобилни устройства като смартфони и таблети, съобщава OPTICA.org.

Системата се базира на ербиев лазерен излъчвател, произвеждащ лъч с дължина на вълната 1550 nm – този диапазон се счита за най-безопасен, тъй като не представлява заплаха за човешките очи и кожа при работната мощност, използвана в проекта. Приемникът е оборудван с ретрорефлектор със сферични лещи, които подобряват ефективността при предаване на енергията. Когато системата открие препятствия по пътя на лъча, излъчвателят преминава в енергоспестяващ режим.

Корейските учени вече разполагат с прототип на системата, осигуряващ предаване на енергия на разстояние до 30 метра. Приемникът, оборудван с ретрорефлектор и фотоволтаична клетка за преобразуване на оптичния сигнал в електричество, има размери само 10х10 мм – такъв модул може лесно да се интегрира в сензори и мобилни устройства.

Фотоволтаичната клетка осигурява преобразуване на постъпващия оптичен сигнал с мощност 400 mW в електрическа мощност 85 kW. Изследователите демонстрираха как системата автоматично превключва в режим на пестене на енергия, когато линията на видимост е блокирана от ръка.

В бъдеще авторите на разработката планират да повишат ефективността на фотоволтаичната клетка и да осигурят работата на няколко приемника от един предавател. На практика учените са сигурни, че изобретението ще бъде полезно както за зареждане на мобилни устройства, така и за захранване там, където по различни причини потребителите трудно могат да се свържат към традиционна електрическа мрежа.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

Най-висша форма на препоръка в България: "Кажи, че аз те пращам"!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари