Повече загинали, ранени и катастрофи този Великден

0
Експерти алармират за липса на системна работа по възпитанието на младите шофьори
Експерти алармират за липса на системна работа по възпитанието на младите шофьори

Експерти алармират за липса на системна работа по възпитанието на младите шофьори

Тазгодишните Великденски празници са белязани от повече пътни инциденти, с по-голям брой загинали и ранени в сравнение с миналата година. Тревожната статистика беше обсъдена в предаването „Твоят ден" по NOVA NEWS, където експерти анализираха причините за продължаващата тенденция на високия брой пътни произшествия по празниците.

Алекси Кесяков, бивш ръководител на „Пътна полиция" в ГДНП, изтъкна, че проблемът е многостранен: „В момента, в който всички празнуват, някои нарушават правилата. Контролът не е на всеки метър и не може да бъде. Имаме 90 000 километра улична и пътна мрежа. Трябва да разчитаме хората да се пазят, да бъдат внимателни, защото всички нещастия се връщат в семейството".

Според Кесяков, обществото е съсредоточено предимно върху неефективните мерки, докато по-дълбоките проблеми остават нерешени: „Вгледали сме се само в глобите и пътната инфраструктура, не обръщаме внимание на това, че манталитетът на човека по отношение на безопасността се формира в най-ранна възраст. От раждането на детето до 18 години почти няма системна работа по въпроса. Не бива да подценяваме тези години на младия човек. Той започва курса за водачи с този манталитет и излиза с него".

Красимир Георгиев, председател на Асоциацията за квалификация на автомобилистите, предложи интересен подход при обучението на бъдещите шофьори. Той споделя практиката си да кани родителите на кандидат-шофьорите да присъстват при финалните часове по кормуване: „Всички наши фирми предлагат тази опция - родителите да се повозят два учебни часа на задната седалка, без да казват и дума. За да знаят, когато детето им стане правоспособен водач и поиска ключа от семейния автомобил, какво имат насреща".

Въпреки положителните резултати от този подход, Георгиев изрази разочарование от отношението на институциите: „За съжаление, вместо да ни поощрява за този подход, държавната администрация ни репресира. Тези фирми са най-проверяваните, най-санкционираните".

Експертите се разминаха в мненията си относно методите за контрол на пътя. Докато Кесяков защити работата на пътните полицаи, включително и практиката за скрито наблюдение, Георгиев я определи като опасна за движението. „Те са на пътя, стане ли катастрофа, помагат. Много абсолютизираме криенето по храстите. На кого пречи то? На нарушителите", заяви бившият шеф на „Пътна полиция".

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Брат, може ли да дойда с Елена на купона?
- Ако щеш ела и с коня, само не закъснявай!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари