Пеевски спаси кабинета "Желязков"
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0

Въпреки напускането на ДПС на Доган, правителството получи подкрепа от "ДПС-Ново начало" и оцеля при обвинения в корупция
Правителството на Росен Желязков оцеля при втория вот на недоверие, който беше отхвърлен със 72 гласа "за" и 130 "против" в Народното събрание. Вотът, внесен от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие", обвиняваше кабинета в несправяне с корупцията, но както при предишния опит, гласуването се оказа предварително обречено.
Източник от парламента потвърди, че въпреки отцепването на парламентарната група на Ахмед Доган, която напусна управляващото мнозинство вчера, правителството получи достатъчно подкрепа, за да продължи работата си.
Кабинетът Желязков беше подкрепен от ГЕРБ, БСП и "Има такъв народ", които формират основата на управляващата коалиция, както и от "ДПС - Ново начало". Формацията на Делян Пеевски, която доскоро се обявяваше за опозиционна, вече открито застава зад кабинета с мотива, че така "подсигурява стабилността на държавата".
Позицията на "Продължаваме промяната - Демократична България"
Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" отказаха да подкрепят инициативата и дори не влязоха в пленарната зала по време на дебата. Според тях, този вот е "подаване на топката между ГЕРБ и трите партии, за да блокира за половин година напред възможността за следващ вот на тема корупция".
Политически анализатори отбелязват, че дори ако ПП-ДБ бяха гласували "за", вотът пак нямаше да успее, тъй като е необходима още една парламентарна група да се включи, а такава засега липсва.
Обвинения в корупция
В мотивите за вота се посочва: "Налице е тотално бездействие на министрите и липса на адекватни мерки срещу подкупи, злоупотреба с власт, търговия с влияние, конфликт на интереси и изпиране на пари в ключови институции".
Вносителите обвиняват премиера Росен Желязков и вътрешния министър Даниел Митов в "невъзможност и нежелание да се справят с очевидни корупционни практики".
Като примери за корупционни практики се посочват съмнения за участие на полицаи в прикриване на контрабанда с цигари, разследване около газохранилището в "Чирен", липса на действия по договора с турската "Боташ", въпроси около изграждането на нов ядрен блок в АЕЦ "Козлодуй" и проблеми с ПАВЕЦ "Чаира".