Отнеха лиценза на оператора на "Турски поток"
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 2

Това няма да позволи ремонт при разместване на тръбата вследствие на земетресение
Нидерландия отне лиценза на дъщерната компания, оператор на газопровода "Турски поток", чиято централа е в Амстердам.
Причината е новият пакет санкции на Европейския съюз срещу Кремъл. От дъщерното дружество успокояват, че синьото гориво няма да бъде спирано, предава БНТ.
В Черно море тръбата преминава в зона с висока сеизмична активност и се налага да бъде проверявана редовно със специализирани кораби.
Според компанията отнемането на лиценза няма да позволи ремонт при разместване на тръбата вследствие на земетресение. Но оборудването както за наблюдение, така и за ремонт на газопровода се внася от западни страни.
След саботажа на двата газопровода "Северен поток" единствените тръбопроводи за доставка на руски природен газ за Европа са преминаващите през Украйна тръби и "Турски поток".
Производството на синьо гориво в Русия е намаляло с 437 куб. м. дневно от началото на годината, до 838 млн. куб. м. Руското дружество вече е заявило нов лиценз, но няма информация дали ще бъде възобновен от властите на Нидерландия.
Основните потребители на природен газ по "Турски поток" освен Турция са Сърбия и Унгария. В сряда, на среща на Организацията на турските държави в Казахстан унгарският външен министър Петер Сиярто каза, че в настоящата ситуация се налага намирането на нови източници на енергия.
Той посочи, че 10,5% от световните запаси на газ се намират в Централна Азия, затова призова Европейският съюз да положи усилия за изграждане на нужната инфраструктура за доставки от Азербайджан, Кавказ и Централна Азия.
Според Сиярто има нужда от увеличаване на капацитета на трансанадолските и трансадриатическите тръбопроводи и от свързване на Южния газов коридор с Централна Европа през Западните Балкани. Будапеща подкрепя проект за пренасяне на зелена електроенергия, генерирана от вятърна централи, в Европа от Азербайджан.
Тръбопроводът "Турски поток" стартира през 2020 година като част от усилията на Русия да разнообрази маршрутите си за износ извън Украйна.
Той е с капацитет от 31,5 милиарда кубически метра годишно. От пускането си в началото на 2020 и края на 2021 година през газопровода са доставени около 18 милиарда кубически метра газ до Турция и 16,8 милиарда кубически метра до европейските страни.