Не цапай гръцката природа, идвай в България
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 1

Глоби от 300 евро в Гърция – България е рай за свободните къмпингари
Собствениците на кемпери, каравани и палатки бяха изненадани неприятно наскоро в Гърция. Гърците, както и туристите от околните държави, масово са пропуснали да разберат за промяна в местния закон, приета през януари 2025 г. Според нея не само паркирането, но дори спирането на такива превозни средства извън официалните къмпинги се наказва с глоба от 300 евро.
За първи път драконовският закон беше приложен през април 2025 г., когато полицията в Пелопонес глоби трима души само защото са спрели караваните си на обществен паркинг. Въпреки че законът е в сила от 20 януари, инцидентът предизвика истински шок в общността на любителите на ваканциите на колела.
За успокоение на българските туристи, у нас ситуацията е коренно различна. Въпреки че теоретично съществува забрана за диво къмпингуване по Черноморието от 2019 г., тя все още не може да бъде приложена. Причината е, че вече шесто поред лято не е изготвена необходимата наредба, която трябва да бъде подписана от четирима министри.
Парадоксално, но според експерти България има шанс да привлече част от туристопотока, който традиционно избира Гърция за къмпинг почивка. Единственото необходимо е някой да разгласи, че ако искаш да къмпингуваш свободно, можеш спокойно да заповядаш в България.
Теоретично у нас също съществуват глоби за незаконно разполагане на кемпер, които могат да достигнат до 3000 лева. Но практически няма как да бъдат наложени, тъй като в Закона за устройство на черноморското крайбрежие изрично пише, че това трябва да става със специална наредба, която все още не съществува.
Промяната в българския закон бе приета още през 2019 г., но уж 9-месечният срок за издаване на наредбата не спря да се удължава. Първо падна правителството "Борисов 3", после се изредиха служебни кабинети. При кабинета "Петков" се появи нов проект, а ДБ дори организира дискусия в парламента по темата, но времето не стигна.
При кабинета "Главчев" бе разработен пореден проект на наредба, който уж щеше да сложи край на дивото къмпингуване. Започна обществено обсъждане, но след това проектът изчезна с мотив, че текстовете трябва да се прецизират заради множество забележки.
Проблемът и в България, и в Гърция е един и същ – свободният начин на туризъм е процъфтяващ и все по-популярен. В същото време разполагането на кемпери и каравани на общински терени без никакви правила създава сериозни проблеми.
Кметовете на черноморските общини от години се оплакват от подобни нашествия, защото къмпингуващите извън определените места оставят след себе си тонове отпадъци. Те натоварват общинските бюджети, без да носят приходи, тъй като туристите не плащат такси и често дори не пазаруват локално.
Истината е, че по нашето Черноморие няма достатъчно официални къмпинги с течаща вода и удобства. Но докато всеки може да спре и паркира, където поиска, няма как да има интерес от инвеститори да изграждат такива съоръжения.
Някои по-предприемчиви кметове по българското крайбрежие са опитвали да регулират дивото къмпингуване чрез местни наредби, но са се сблъсквали с протести и съдебни дела. Общините Бяла, Несебър и Шабла са издавали забрани, които впоследствие са били отменяни от съда с аргумента, че общинските власти не могат да налагат ограничения, които не са предвидени в националното законодателство.
Така че, дори да се случи някакво чудо и да се приеме наредба след 6-годишно чакане, нищо чудно екоактивистите да я атакуват в съда. А междувременно, българските плажове остават рай за любителите на свободното къмпингуване – било то от България или от Гърция.
Докладвай този коментар за нередност
×Sтанко: Талибаните в Афганистан живеят по-добре от нашите катунари по караваните. Ама свинята си обича кочината - явно така сме свикнали. Моето диво къмпингуване е най-голямото ми удоволствие, но за жалост повечето колеги избират по-мързеливия и мизерен начин да го правят...Картинката е плачевна.