Най-голямата пенсионерска организация предлага ежегодно преизчисление на пенсиите

2
Огромна чат от пенсионерите получават пенсии в диапазона 200-300 лева, което автоматично ги слага в групата „монетарна бедност“
Огромна чат от пенсионерите получават пенсии в диапазона 200-300 лева, което автоматично ги слага в групата „монетарна бедност“ Снимка: Dunavmost, архив

В очакване на политическото решение на управляващата коалиция за бъдещето на пенсиите и в навечерието на 1-ви октомври – Международния ден на възрастните хора, по „Хоризонт“ продължава представянето на гледните точки по темата за евентуалното преизчисление на парите за старини

Преди дни социалният министър Деница Сачева коментира в Добрич, че ако се пристъпи към това преизчисление, то най-вероятно ще бъде заложено в бюджета за 2021 година.

Самите пенсионери са наясно с това, че управляващите обсъждат поне три варианта за преизчислението и оживено дискутират по темата. От пенсионерските организации отдавна настояват за незабавно преизчисление на всички пенсии. Те обаче не приемат намеренията на управляващите това да се случи със средния осигурителен доход за 2015 година.

Кой какво е чул и прочел за евентуалното преизчисление на пенсиите е сред основните теми, които хората от третата възраст обсъждат помежду си. Много от тях помнят, че преизчисление вече беше правено през 2008 година по времето на социалния министър Емилия Масларова. Тогава всички пенсии за трудова дейност, отпуснати до 31 декември 2007 година, бяха преизчислени от 1 октомври 2008 година със средномесечния осигурителен доход за страната за 2007 година в размер на 398,17 лева. В резултат, около 1 085 000 пенсии (62,6 на сто от всички пенсии за трудова дейност към онзи момент) получиха увеличение от средно 8,5 процента.

За сравнение - през 2019 година средният осигурителен доход е бил 986,52 лева, т.е. 2,78 пъти по-висок в номинално изражение в сравнение с този през 2007 година.

Пенсионерите коментират, че преизчисление трябва да бъде направено. Те смятат, че това е начинът, по който след това ще заживеят по-добре и със значително по-добри пенсии. На въпрос - колко лева според тях трябва да е пенсията средно, за да осигурява достоен живот, отговорът е между 800 и 1000 лева.

Все още няма решение по бъдещото увеличение на пенсиите, каза преди дни социалният министър.

Председателят на най-голямата пенсионерска организация в страната – „Съюз на пенсионерите 2004 – Обединени“ Валентина Николова заяви, че основните искания на организацията са две – приемане на Закон за възрастните хора и ежегодно преизчисление на всички пенсии, но не по начина, по който управляващите сега го предлагат. Николова обясни, че преизчислението трябва да е ежегодно, при това - със средния осигурителен доход за предходната година.

„Не преизчисляване на пенсиите с осигурителен доход от 2015 година, защото ще бъде частично за някои групи пенсионери. Много голяма част от пенсионерите няма да получат нито една стотинка увеличение. Ще има отново разслоение на пенсионерите… Предлагаме преизчисляване на пенсиите ежегодно с предходния осигурителен доход… Средства се намират, както се намериха за другите отрасли, така трябва и за пенсионерите“.

От 1 юли тази година средната пенсия у нас е 412 лева, минималната – 250 лева. Огромна чат от пенсионерите получават пенсии в диапазона 200-300 лева, което автоматично ги слага в групата „монетарна бедност“.

Официалната линия на бедност за 2020 година е 363 лева.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари