На всеки десет минути един българин получава инсулт

0
Смъртността у нас е в пъти по-висока от средноевропейската, предупреждават специалисти
Смъртността у нас е в пъти по-висока от средноевропейската, предупреждават специалисти Видео: БНТ

Смъртността у нас е в пъти по-висока от средноевропейската, предупреждават специалисти

Почти 50 000 българи годишно получават инсулт, като на всеки десет минути един сънародник става жертва на това животозастрашаващо състояние. Смъртността у нас е в пъти по-висока от средната за Европа, сочат данните от кампанията "Пътека на знанието", която се провежда за поредна година в десетки градове из страната.

"Само 4% от инсултите в България са получили модерно лечение и което е още по-нелицеприятно - тези хора са съсредоточени в няколко центъра. Реално работещи са около 10-ина центъра в България, където тази процедура започва да става рутинна", алармира пред БНТ проф. Росен Калпачки, началник на Клиника по нервни болести в УМБАЛ "Света Анна".

Специалистите посочват трите основни симптома, при които трябва незабавно да се потърси медицинска помощ - увисване на ъглите на устата, нарушен говор, изтръпване и слабост в ръка или крак. Понякога се наблюдават и нарушения в зрението, както и проблеми с координацията, но всички симптоми се появяват внезапно.

"Често, което сме забелязали у нашите пациенти когато усетят такъв дискомфорт да си легнат и да си кажат като преспя ще ми мине, но когато се събудят симптоматиката се е влошила", споделя д-р Теодор Ковачев от Клиниката по нервни болести.

Пациентите в тежко състояние често остават изцяло на грижите на близките си след кратък болничен престой, а шансът да получат необходимата продължителна рехабилитация е малък. Клиничната пътека за лечение на инсулт е само за няколко дни, а след това пациентите са оставени без необходимата подкрепа.

"След това ние се обаждаме и казваме вашият близък е за изписване, даваме ви епикриза, тоест ние нямаме центрове, както е в другите държави, където да изпратим документацията, за да може тези хора да ги докарате до някакво състояние близките да могат да се грижат", обяснява д-р Филип Алексиев, началник на Неврологично интензивно отделение към Клиника по неврология.

Данни от международни научни публикации показват, че България е в челните позиции по смъртност от инсулт в Европа, като статистиката ни поставя сред страните с най-висок риск. Експертите припомнят, че в Европа се очаква броят на инсултите да нарасне от 1.1 милиона през 2000 г. до 1.5 милиона през 2025 г. поради застаряването на населението.

Лекарите категорично препоръчват при появата на някой от симптомите веднага да се търси спешна помощ. Колкото по-рано бъде оказана медицинска помощ, толкова по-голям е шансът за възстановяване и предотвратяване на тежки последствия.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Кирооо, събуди са бре! Заспал си у сладоледа!

- И кво бе, що ма стряскаш?

- Премести са у салатата, да не настинеш!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари