МОСВ обяви три нови защитени зони

0
Това са черноморските пространства "Аладжа банка“, „Емона“ и „Отманли“
Това са черноморските пространства "Аладжа банка“, „Емона“ и „Отманли“

Това са черноморските пространства "Аладжа банка“, „Емона“ и „Отманли“

Три зони, попадащи изцяло в морските пространства на България - „Аладжа банка“, „Емона“ и „Отманли“, са обявени за защитени със заповеди на министъра на околната среда и водите Росица Карамфилова. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на околната среда и водите (МОСВ), предаде БТА.

Целта на защитата на зоните е опазване и поддържане на типовете природни местообитания и видовете, техните популации и разпространение в границите им, за постигане и поддържане на благоприятното им природозащитно състояние в Черноморския биогеографски регион, посочват от ведомството.

Предмет на опазване в защитена зона „Аладжа банка“ са типовете природни местообитания, рифове и постоянно покрити от морска вода пясъчни и тинести плитчини, както и местообитанията на видовете муткур (морска свиня, Phocoena phocoena), афала (Tursiops truncatus), карагьоз (дунавска скумрия, Alosa immaculata) и малък карагьоз (харип, Alosa tanaica). Зоната е с обща площ 6,6964 кв. км.

Защитена зонаЕмона“ е с обща площ 553,4528 кв. км. Предмет на опазване са отново типът природно местообитание, рифове и местообитанията на видовете муткур, афала, карагьоз и малък карагьоз.

Предмет на опазване в защитена зонаОтманли“ - с обща площ 0,0883 кв. км, са постоянно покритите от морска вода пясъчни и тинести плитчини и местообитанията на видовете муткур, афала и карагьоз.

От Министерството на околната среда и водите подчертават, че и в трите заповеди на министъра са предвидени режими, с които се гарантира опазването на видовете и типовете природни местообитания, предмет на опазване в защитените зони. От ведомството отбелязват още, че осигуряването на свързаността и целостта на мрежата от защитени зони в страната е част от Европейската екологична мрежа „Натура 2000“.

В края на август миналата година директорът на дирекция "Национална служба за защита на природата" към екоминистерството Мирослав Калугеров обяви, че екип от учени и експерти започва работа по изготвяне на картата на разпространението на местообитания и видове в защитените зони в българската част на акваторията на Черно море. Проучването е в рамките на проекта "Натура 2000 в Черно море" – "Проучване и картиране на разпространението на типове природни местообитания, местообитания на видове и техните популации, и определяне на природозащитното им състояние в морските пространства на Република България".

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари