Мощна слънчева буря настъпва към Земята

2
Слънчевата активност ще се задържи висока през цялата година
Слънчевата активност ще се задържи висока през цялата година

Северното сияние може да се появи на неочаквани места

Силна слънчева буря се насочва към нашата планета и може да предизвика впечатляващи полярни сияния, но и сериозни радиосмущения, съобщи Асошиейтед прес. Началото на седмицата беше белязано от изхвърляне на огромни количества слънчева енергия, известни като коронални изхвърляния на маса, което принуди метеорологичните служби да издадат предупреждение за геомагнитна буря.

Шон Дал от Центъра за прогнозиране на космическото време на САЩ обясни, че енергийните частици от Слънцето могат да предизвикат ярки сияния в обширни области около магнитните полюси на Земята. "Силата на светлинното шоу зависи от начина, по който магнитното поле на Земята ще взаимодейства със слънчевите изригвания", поясни експертът.

Астрономите напомнят, че на всеки единадесет години полюсите на Слънцето си разменят местата, което води до магнитни аномалии. В момента нашата звезда преминава през максималната фаза на своя 11-годишен цикъл на активност, което обяснява защо светлинните прояви стават все по-чести и се наблюдават на необичайни места.

"Това ще продължи да се случва през цялата година", категоричен е Дал, допълвайки, че ни очакват още много зрелищни полярни сияния.

История на последните слънчеви бури

Миналата пролет Земята беше връхлетяна от най-силната геомагнитна буря от две десетилетия насам, която предизвика впечатляващи светлинни шоута в цялото Северно полукълбо. През есента мощна слънчева буря изненада наблюдателите далеч от Полярния кръг, когато танцуващи светлини се появиха на неочаквани места като Германия, Великобритания, Нова Англия и дори Ню Йорк.

Обикновено полярните сияния, познати като северно и южно сияние, се наблюдават предимно в близост до полюсите, където заредените частици от Слънцето взаимодействат с атмосферата на нашата планета.

Очакванията на учените

Според специалистите от НАСА и Националното управление по изследване на океаните и атмосферата на САЩ (NOAA), слънчевата активност ще продължи да се засилва поне до края на годината. Точният момент, в който ще достигне своя пик, ще стане ясен едва след няколко месеца.

Потенциални рискове от слънчевите бури

Въпреки красивата гледка, която предлагат, слънчевите бури крият и сериозни рискове. Те могат да нарушат радио и GPS комуникациите, да смутят управлението на въздушния трафик и работата на сателитите в орбита. Когато бързо движещите се частици и плазма се сблъскат с магнитното поле на нашата планета, това може да доведе и до временно нарушаване на електропреносната мрежа.

Историята познава няколко случая на разрушителни последици от подобни явления. През 1859 година силна слънчева буря е предизвикала полярни сияния чак до Хаваите и е подпалила телеграфни линии. Има данни, че мощната слънчева буря през 1972 година е активирала и взривила магнитни морски мини на САЩ край бреговете на Виетнам.

За съжаление, възможностите на съвременната наука за предвиждане на слънчевите бури все още са ограничени. Експертите по космическо време могат единствено да предупредят за подготовка няколко дни преди регистрираното слънчево изригване да удари Земята, но не и да дадат дългосрочна прогноза от месеци.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Сънувах, че ме хапе змия.
На сутринта жената ми поиска 200 лв. за маникюр.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари