Мирослав Маринов: Засушаванията налагат поливане на новосъздадените гори

1
Според заместник-министъра на земеделието и храните добра практика е поливането чрез системи за напояване
Според заместник-министъра на земеделието и храните добра практика е поливането чрез системи за напояване

Според заместник-министъра на земеделието и храните добра практика е поливането чрез системи за напояване

"Действията, които всички ние предприемаме сега за опазването и възстановяването на горите са важни и ще определят наследството, което ще оставим на бъдещите поколения". Това заяви заместник-министърът на земеделието и храните инж. Мирослав Маринов по време на Министерска конференция на тема: „Най-добри практики и опит във възстановяването на горите, управлението и производството на разсадници”, която се проведе в гр. Скопие, Република Северна Македония, съобщават от Министерството на земеделието и храните.

В събитието участваха министърът на земеделието, горите и водите на Република Северна Македония Люпчо Николовски, вицепремиерът и министър на земеделието, горите и водите на Черна Гора Владимир Йокович, министърът на земеделието и селските райони на Албания Анила Денаж, министърът на земеделието, горите и селските райони на Република Косово Фато Пеци.

По време на конференцията, заместник-министърът посочи, че в последните години в България обемът на залесяванията в горските територии средно годишно е около 20 000 дка. Той поясни, че при избора на дървесни видове превес имат широколистните, които представляват около 80% от всички създадени горски култури. По думите му една от основните цели на залесяванията са ограничаване на деградацията на почвите, контролиране на ерозионните и свлачищни процеси, запазване на качеството на земите и подобряване на водния баланс. Ежегодно около 30% от извършеното залесяване е с противоерозионна цел, разясни заместник-министърът.

На територията на страната за производство на фиданки за лесовъдски цели са регистрирани 174 горски разсадника, от които 151 държавни.

Овладяването на горските пожари и бързото възстановяване на горите след това са едни от най-важните проблеми, пред които сме изправени, като за последните десет години в страната ни са залесени над 16 хил. декара пожарища, информира заместник-министърът. Той допълни още, че сектор горско стопанство е един от основните, пряко засегнати от изменението на климата. Стопанисването на горите е насочено приоритетно към тяхното естествено възобновяване, а залесяванията са предимно за възстановяване с местни и устойчиви дървесни видове, подчерта заместник-министърът.

Заместник-министър Маринов каза още, че промяната в климатичните условия, свързана с продължителни засушавания през последните години, налага да се търсят нови възможности. Според него добра практика в някои европейски държави е поливането на новосъздадените горски култури чрез системи за напояване, а в страната ни тази практика се прилага в Югозападна България по поречието на р. Струма.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари