Любомир Каримански: Приходите в бюджета са с 20% по-малко от планираните
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0

Членът на УС на БНБ предупреди, че изоставането в първото тримесечие не може да бъде наваксано
Приходната част на държавния бюджет не се изпълнява според заложените параметри, като за първото тримесечие на 2025 г. е отчетено изоставане от 20% спрямо планираното. Това обяви Любомир Каримански, член на Управителния съвет на БНБ, в предаването "Лице в лице" по bTV.
"Видно е, че приходната част по бюджета на страната не се изпълнява спрямо заложените разчети. Приходите са доста по-малко. Приходите, помощите и даренията в бюджета са по-малко с 20% от заложеното в бюджета," заяви Каримански.
Според експерта от БНБ, въпреки че традиционно първото тримесечие не е най-силно от гледна точка на събираемостта, изоставането е толкова сериозно, че не може да бъде компенсирано през следващите тримесечия на годината.
"Ние разчитаме изцяло на данъчните приходи. Това изоставане в първото тримесечие от планираното трябва да бъде съобразено с това, че в първо събираме не толкова, колкото във второто или третото. Това ще рече, че ние разчитаме през следващите тримесечия да се навакса, което е невъзможно," подчерта Каримански.
Членът на Управителния съвет на БНБ изрази сериозни опасения, че страната вече е в бюджетен дефицит още от началото на годината, като изоставането в приходната част не може да бъде наваксано при сегашните темпове на разходите.
Критика към планирането на бюджета
Каримански отправи критики към авторите на бюджета, като заяви, че приходната част е била преднамерено надценена, за да се впише в рамките на допустимия 3% дефицит. Според него това е било направено, за да се представи "перфектен разказ" пред европейските институции във връзка с приемането на България в еврозоната.
"Приходите са заложени, за да може фискалната рамка да завърши с 3% дефицит. Според мен авторите на бюджета са осъзнавали, че приходната част няма да бъде изпълнена. Целта е била да представим перфектния разказ пред Европейската комисия и Европейската централна банка," допълни той.
Каримански отбеляза и парадокса, че годината, в която България очаква да бъде приета в еврозоната, ще бъде отчетен значителен бюджетен дефицит. Той посочи, че въпреки безспорното нарастване на приходите, те не биха могли да нараснат с планираните 33%, което показва нереалистичност в планирането.