КПКОНПИ поиска конфискация на 158 хиляди лева от Елена Йончева

0
Делото за отнемането на имущество е заради обвинението за пране на пари срещу евродепутата
Делото за отнемането на имущество е заради обвинението за пране на пари срещу евродепутата Снимка: БГНЕС / Архив

Делото за отнемането на имущество е заради обвинението за пране на пари срещу евродепутата

Антикорупционната комисия КПКОНПИ е внесла иск за конфискация срещу евродепутата Елена Йончева. Това се вижда от съдебните регистри. "Сега" научи, че искът е за 158 хил. лв. За тях водената от Сотир Цацаров комисия твърди в исковата си молба, че са изтеглени от Йончева на каса или от банкомат от КТБ в периода 2012-2014 г.

Исковата молба е внесена на 17 март и тепърва предстои размяна на книжа между страните. А не е изключено и съдът може да открие пропуски в нея и да я върне на КПКОНПИ.

Производството за конфискация срещу Йончева следва повдигнатото ѝ в първите дни на 2019 г. обвинение за пране на пари. През ноември 2018 г. като главен прокурор Цацаров поиска имунитета на Йончева, която тогава бе депутат от БСП. Тя сама се отказа от защитата, но през 2019 г. бе избрана за евродепутат и отново получи имунитет. Българската прокуратура поиска той да бъде свален от Европейския парламент и тази процедура още е в ход.

В искането на Цацаров от ноември 2018 г. се обясняваше, че Йончева се разследва за пране на пари в особено големи размери. То е образувано по сигнал от народни представители. Спецпрокуратурата разследва извършени финансови операции с парични средства, присвоени от КТБ и прикривани чрез офшорна компания. Още тогава Йончева категорично отрече вина и обяви, че обвинението е политическа поръчка заради разкритията ѝ и нейната работа като депутат.

Тогава тя написа на страницата си във Фейсбук: "Обвинението, че работейки в периода 2012-2014 г. в Тв7 съм била финансирана по престъпен начин, е абсурдно. Това е периодът, в който заснех поредица от документални филми за войната в Сирия и действията на ислямистките организации в Алепо, за Турция и пълзящата ислямизация, за Украйна и началото на гражданската война. Филмите са излъчени, а техниката за тяхното заснемане и монтаж, както и за репортажите в пряк ефир, е налична. Правителството и Б. Борисов започнаха да използват създадената и контролирана от тях Специализирана прокуратура за сплашване, за заплаха, за публично унижение на своите противници. Опитват се да смажат тези, които показват как Шайката - тази организирана престъпна група, разграбва България. Това няма да ни спре".

Името на Йончева изскочи от изтеклите м.г. записи, в които глас като на Бойко Борисов наред с другото казва, че ще направи всичко, за да изгори тя. Прокуратурата отказа да образува разследване по случая, без изобщо да провери премиерът ли говори в записите.

През май 2019 г. Елена Йончева внесе сигнал в прокуратурата с документи за прословутата вече къща в Барселона, свързвана с Борисов. Не е известно прокуратурата да е отговорила на Йончева по сигнала й. Все пак заради публикацията в "Периодико", че Борисов се разследва в Испания за пране на пари, и тук бе образувано разследване, по което обаче не е ясно какво се случва.

В ЕП Йончева е част от мониторинговата група за демокрация, основни права и върховенство на закона, която не веднъж задава въпроси на българските власти за корупцията в страната. През есента се очаква се и да има и мисия на групата в София.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари