Консумацията на лук подобрява паметта ни

6
Препоръчителният дневен прием е около 50 грама
Препоръчителният дневен прием е около 50 грама

Препоръчителният дневен прием е около 50 грама

Лукът отдавна е познат със своите изключителни ползи за здравето, но нови изследвания от Япония разкриват още едно важно предимство. Японски учени установиха, че лукът може да стимулира мозъчните клетки и да забави процесите на стареене. Активните серни съединения, съдържащи се в лука, лесно се усвояват от организма и по кръвен път оказват положителен ефект върху множество мозъчни области. Според учените, тези съединения подпомагат паметта и емоционалната стабилност, като активизират и подмладяват мозъчните клетки.

Освен това, изследователи от Франция също са представили значителни доказателства за ползите от консумацията на лук. Те са установили, че редовната употреба на чесън и лук значително намалява риска от рак на гърдата.

Историята на лука като култура е дълга, датираща от четвъртото хилядолетие преди новата ера. Той е богат източник на минерали, витамини и етерични масла с бактерицидни свойства. Лукът съдържа витамин С, витамини от група В, калий, фосфор, калций, желязо и лимонена киселина, като етеричните масла му придават специфичния вкус и аромат.

Този универсален зеленчук не само се използва в кулинарията, но е и част от традиционната медицина. Лукът е познат със своите диуретични свойства и способността да подпомага заздравяването на рани. Сокът от пресен лук се използва за лечение на възпаления в устната кухина, а комбинации като смачкан лук с мед или пържен лук с краве масло се използват при лечение на кашлица. Лукът в съчетание с горещо мляко също помага за облекчаване на стомашни болки и нервни разстройства.

В кулинарията, лукът се използва в разнообразни форми – пресен, пържен, варен или маринован, като често се добавя към различни месни, рибни и зеленчукови ястия. Въпреки това, хората със стомашно-чревни проблеми, като гастрит или язви, трябва да бъдат внимателни при консумацията на суров лук, тъй като може да влоши състоянието им.

Една любопитна подробност е, че известният френски писател Александър Дюма имал любима рецепта за лучена супа. Той приготвял ястието с 5 едри глави лук, които нарязвал на ситно и ги запържват леко със 100 г краве масло. След това ги заливал със 7 чаши мляко. Получената смес се сварява добре, прецежда се през сито, добавя се сол и накрая супата се застройва с 3 сурови жълтъка, 100 гр настърган кашкавал и половин чаша сметана.

Въпреки многото ползи, трябва да се има предвид, че прекомерната консумация на лук може да има негативни ефекти, особено за хора, които приемат лекарства за разреждане на кръвта. Проучванията от Североизточен Китай препоръчват прием на около 50 грама лук дневно, за да се намали рискът от рак на дебелото черво.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

След 10 години столицата на Германия щяла, да се казва Мюмюнхен.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари