Кои са Цветелина и Цветанка, шпионирали в полза на Русия?

1

Разплитането на австрийската шпионска афера в полза на Русия започва през март 2024

Две българки са разкрити като част от руска шпионска мрежа според паралелни разследвания в Австрия и Великобритания. Според информация от Би Би Си, става дума за Цветелина Генчева от София и Цветанка Дончева от Виена, които са действали по поръчка на групата, ръководена от Ян Марсалек - бивш шеф на Wirecard, за когото британските служби твърдят, че работи за руското разузнаване.

Британската обществена телевизия Би Би Си разкрива, че Цветелина Генчева, която живее в София, е работила на столичното летище. Според източници на БНТ, тя е била наета от наземен оператор и е имала достъп до данни за резервации. Генчева е предоставяла информация за пътуванията на конкретни лица, включително за движението на българския разследващ журналист Христо Грозев. От пресцентъра на "Соф кънект" съобщават за предаването "По света и у нас", че Генчева не е работила за тях от началото на концесията до момента.

Междувременно, австрийските власти разкриват, че Цветанка Дончева, която живее във Виена повече от 10 години, е участвала в мащабна кампания за руска дезинформация. Източници от Австрия потвърждават за Би Би Си, че апартаментът на Дончева във Виена е бил обискиран през декември и тя за кратко е била задържана.

Началото на разследването

Разплитането на австрийската шпионска афера в полза на Русия започва още през март миналата година. Тогава британската МИ5 подава информация на австрийските служби, че бившият служител на Службата за защита на конституцията във Виена Егисто От, както и неговият бивш началник в службата Мартин Вайс, имат връзка с Ян Марсалек и българската шпионска мрежа, разкрита във Великобритания.

"Българската шпионска мрежа е причина въобще да започне разследването тук, в Австрия. Защото именно контраразузнавателната служба на Великобритания - МИ5 разкри в Лондон през 2023 година българска шпионска мрежа в полза на Русия, общо 6 души. И когато разследващите проследяват GSM-те на шестимата, изведнъж се появяват чатове с Ян Марсалек," разказва журналистът от "Куриер" Аня Крьол на 27 април 2024 година.

Дейността на Цветанка Дончева

За Цветанка Дончева се събират данни, че по поръчка на Ян Марсалек и българите, е следяла Христо Грозев в Австрия. Службите във Виена засичат, че през последните години Дончева се занимава и с дезинформационна кампания срещу Украйна.

На въпрос от БНТ за мащаба на дезинформационната кампания, държавният секретар по сигурността на Австрия Йорг Лайхтфрид отговаря: "Това е сравнително мащабна кампания и дезинформацията винаги е атака срещу демокрацията, срещу нашата свобода и това трябва да се приема изключително сериозно."

На въпроса дали заподозряната шпионка е член на мрежата на Ян Марсалек, Лайхтфрид отговаря: "Можем да предположим, че да..."

Цели на шпионската мрежа

Разследващите са събрали данни, че организираната от Марсалек мрежа във Виена се е опитвала да събира информация за Омар Хайджави-Пирхнер, ръководител на дирекцията за държавна сигурност и разузнаване, както и за главната редакторка на австрийското седмично списание "Profil", Анна Талхамер, която е автор на няколко журналистически разследвания за Марсалек.

Интервюирана от БНТ, Талхамер разкрива: "Изобщо не съм разбрала. Бях уведомена от властите, че има проблем, че съм била шпионирана, че е трябвало да ми бъде откраднат лаптопът и мобилният телефон с цел изпращането им в Москва. Поръчителят зад това е бил определен беглец – бившият шеф на Wirecard, Марсалек."

За структурата на мрежата тя пояснява: "Представете си го така – Ян Марсалек не е част от руските разузнавателни служби, а така наречен 'посредник'. Това са хора, използвани от руското разузнаване – бизнесмени, важни личности, които от своя страна ръководят различни клетки. Вероятно такъв е случаят и с Марсалек. Една група са българите, които наскоро бяха осъдени в Лондон. Тази жена е една от тях. Друга група вероятно се състои от бивши конституционни служители на Австрия и няколко техни приятели. Те не са свързани пряко помежду си – това е нарочно, за да не могат да издадат останалите, ако някой бъде разкрит."

Профил на шпионката

Цветанка Дончева живее във Виена повече от 10 години. Във фейсбук профила си, журналистът Александър Детев пише, че я познава бегло. Знаели, че работи като чистачка. Променила се по време на пандемията, когато започнала да разпространява дезинформация за Ковид и ваксините. За Дончева се знае, че не е добре образована, не знае и езици.

Тя се оказва точно от профила на хора, които се наемат от руските служби, описан в разпространеното преди две седмици журналистическо разследване на Мрежата за разследваща журналистика към Европейския съюз за радио и телевизия.

"Това са така наречените „по-евтини агенти" без многогодишно обучение, тези, които могат да наемат онлайн или другаде, и имат много бърз и ефективен резултат на терен", обясни министърът на външните работи на Литва Кестутис Будрис.

Само до преди дни Цветанка Дончева е била много активна в социалните мрежи. След като публично е свързана с групата на Марсалек, тя изтрива профилите си. Открита от репортер на Би Би Си във Виена, тя отказва коментар.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Сънувах, че ме хапе змия.
На сутринта жената ми поиска 200 лв. за маникюр.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари