Изстреляни над 100 ракети, но градушките съсипаха реколтата

0
Сняг вали на Витоша и в планините, температурите падат до 12 градуса през май
Сняг вали на Витоша и в планините, температурите падат до 12 градуса през май Снимка: БТА

Сняг вали на Витоша и в планините, температурите падат до 12 градуса през май

Повече от 100 противоградови ракети са били изстреляни по градоносните облаци над Сливенска и Ямболска област през изминалите дни, но въпреки усилията на противоградовата защита, градушки с размер на юмрук нанесоха сериозни щети в региона. Това съобщи директорът на сливенския полигон за борба с градушките Даниела Мушкова.

"Направихме всичко, което е възможно. Изстреляли сме 103 ракети по този облачен масив", заяви Мушкова за медиите.

Според директора на полигона, облакът е започнал развитието си в района на Чирпан и е продължил с еднаква мощност до Черно море, като по пътя си е нанесъл значителни щети в няколко области. Експертът обясни, че преди да достигне до Сливенска област, градоносният облак е бил обработван от още три дирекции за борба с градушките.

"Когато навлезе в рамките на Новозагорска община, облакът допълнително започна да се подхранва от язовир Овчарица", пояснява Мушкова.

Клетката, която е предизвикала интензивната градушка, е била с размери от близо 12 километра, което я прави изключително мощна и трудна за неутрализиране.

В резултат на природното бедствие, кметът на Нова Загора Галя Захариева обяви частично бедствено положение за селата Бял кладенец, Пет могили и Новоселец. Най-тежко е пострадало село Бял кладенец, където са нанесени сериозни материални щети, но за щастие няма пострадали хора.

Ямболските села Тенево, Скалица и Сламино също са засегнати от градушката, като местните жители споделят, че ледените късове са били с размери на юмрук. Пикът на бурята в района е бил в събота следобед, но системата BG-ALERT е изпратила предупреждение едва в 19:08 часа, когато бурята вече е преминала през региона.

Стопаните от засегнатите села отчитат значителни щети по реколтата. Кметът на село Тенево Гергана Трънкова съобщи за унищожени насаждения в лозов масив от над 1200 декара.

Междувременно, необичайно за края на май, във високите части на Витоша, Рила и Стара планина вали сняг. Метеоролозите от НИМХ прогнозират, че това рядко за сезона явление е резултат от средиземноморския циклон, който обхвана страната и доведе до рязко понижение на температурите.

Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) обяви червен код за валежи в областите Смолян и Кърджали, където се очакват количества над 60 литра на квадратен метър през следващото денонощие. За останалата част от страната също са в сила предупреждения за значителни валежи.

Температурите ще останат необичайно ниски за края на май – между 12 и 21 градуса, като най-хладно ще бъде в западните райони на страната.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 1
    1
    Мунчо
    Какъвто ALERT-a, такава и борбата с градушките. Хранилки за некадърници.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Полицай спира перничанин:

- Книжка имате ли?

- Имам!

- Технически преглед минала ли е колата?

- Да!

- А защо си без колан?

- Еее, стига де, кой носи колан върху анцуг?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари