Израел започна мащабни сухопътни операции в Газа часове след сигнали за примирие
- Редактор: Мартин Руменов
- Коментари: 0

ЦАХАЛ обявиха настъпление в северната и южната част на ивицата, жертвите надхвърлиха 100 души
Израелската армия (ЦАХАЛ) обяви „мащабни сухопътни операции" като част от разширяващата се военна кампания в ивицата Газа. Операцията започна само няколко часа след като израелският премиер Бенямин Нетаняху даде индикации, че е отворен за сделка с Хамас, включваща „прекратяване на боевете" в палестинската територия.
„През изминалото денонощие войските започнаха мащабни наземни операции в северната и южната част на ивицата Газа", съобщиха от ЦАХАЛ. "Те са ликвидирали десетки терористи, разрушили са терористичната инфраструктура и в момента се разполагат на ключови позиции", добавиха от израелската армия.
Според палестински здравни служители въздушните удари през последното денонощие са причинили смъртта на над 100 души, включително десетки деца. Медицински източници съобщават, че централната болница в северната част на Газа е била принудена да затвори след директни удари по сградата.
Военната операция, наречена „Колесницата на Гидеон", е най-голямата от март насам, когато Израел едностранно прекрати осемседмичното примирие. Най-новата офанзива има за цел да окаже натиск върху Хамас за освобождаване на останалите заложници, но според кабинета на Нетаняху също се търси споразумение, което би включвало „освобождаването на всички заложници, изгнанието на терористите от Хамас и разоръжаването на ивицата Газа".
В Доха, Катар, продължават непреките преговори между двете страни, но според източници, близки до процеса, не е постигнат съществен напредък. Хамас настоява за пълно изтегляне на израелските сили и ясен път към прекратяване на войната, докато Нетаняху се противопоставя на идеята да спре бойните действия без пълното поражение на палестинската групировка.
Представители на ООН изразиха дълбока загриженост относно хуманитарната ситуация в Газа, където повечето болници в северната част на анклава са били принудени да спрат работа поради директни удари или липса на лекарства и гориво. Световните лидери призовават за незабавно спиране на боевете, за да се осигури доставката на животоспасяваща помощ за цивилното население.
Контрастът между възможността за споразумение и подновените военни действия предизвика остра критика от международната общност и от семействата на заложниците, които настояват, че само диалогът може да доведе до освобождаването на техните близки.