Ивановските скални църкви посрещат гостите си без елементарни условия

0
Музей и община с вързани ръце за облагородяване
Музей и община с вързани ръце за облагородяване Видео: БНТ

В разгара на новия туристически сезон една от най-посещаваните забележителности край Русе, Ивановските скални църкви, посреща гостите си без елементарни битови условия.

След дългото изкачване и слизане от височините, посетителите няма къде да отдъхнат или да се подслонят при дъжд. В същото време обектът е един от деветте в България, включени в списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО, предава БНТ.

Туристите, които за първи път избират сами да посетят Ивановските скални църкви, се затрудняват да открият пътя до там – на разклона в Иваново липсва табела. Затова търсят помощ от Павлина Славова, която стопанисва павилиона в подножието на църквите.

Павлина Славова - търговец: „Може би всеки втори или трети турист отправя към мен това запитване или по-скоро оплакване.”

През почивните и празничните дни Ивановските скални църкви са пълни с туристи, само че няма къде да паркират, защото пространството се заема от сергиите на търговците.

Павлина Славова - търговец: „Те пречат и на паркинга, защото тук става много трудно разминаването на автобуси, на коли дори.”

След уморителната обиколка на скалните църкви, в подножието им туристите нямат кътове за отдих и подслон, ако завали. Затова Алегра от Чикаго и майка ѝ бързат да се качат в автомобила.

Алегра: „Тук е прекрасно, църквите са много интересни, но би било добре да има долу място за туристите, където да могат да получат и повече информация.”

Църквите се стопанисват от Историческия музей, но резерватът е собственост на държавата. Близо 10 години се чака план за управление, който трябва да бъде изготвен от Министерството на културата.

Проф. Николай Ненов – директор на Регионалния исторически музей - Русе: „Без план за управление не може да се интегрират детайлите, които са ни нужни. Нужен е Приемен център. Но всяко едно кошче или пейка, или знак, който трябва да се постави на тази територия, трябва да мине съгласувателен режим."

Проф. Ненов уточни, че вече текат процедури – миналата година е направено задание към министерството на културата за изготвяне на план за управление. Кога обаче той ще е факт, не е ясно.

Източник: БНТ
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

На пазара:
- Едно кило ягоди!
- Какви предпочитате, български или брани от българи?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари