Историческа зала на българския воин отвори врати във Военното окръжие в Русе
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 22

Учебни гранати и противопехотни мини са сред атрактивните експонати в новата зала
Нова зала, посветена на миналото и настоящето на българския воин, беше официално открита във Военно окръжие I степен – Русе. Tържественото прерязване на лентата бе извършено от заместник областния управител Георги Георгиев, кмета на града Пенчо Милков и началника на структурата полковник Васил Петров.
Експозицията се помещава в пространство от близо 20 квадратни метра и представя около 100 различни артефакта, свързани с българската военна история. Посетителите могат да разгледат камуфлажни и парадни униформи на българските военнослужещи през годините, както и редица оръжейни системи, използвани в българската армия.
Сред най-впечатляващите експонати са образци на автомат „Калашников" и легендарният ръчен противотанков гранатомет РПГ-7. Особен интерес представляват различните видове противогази, радиостанции и защитно оборудване за преминаване през заразена среда. За по-любопитните посетители залата предлага възможност да видят учебни гранати и противопехотни мини.
Символите на държавността и местната военна история
Специално внимание в експозицията е отделено на националните символи – химн, герб, знаме, както и на военната клетва, която се полага от всеки нов военнослужещ. Новата зала разполага със съвременна видеостена, на която могат да се прожектират различни исторически филми, както и кадри от мисии и тържествени моменти.
Сред акцентите в експозицията е историята на Пети пехотен дунавски полк, който е бил със щаб в град Русе. Военното окръжие в Русе е имало задачата да попълва с войници този полк по време на Сръбско-българската и Балканските войни. На място посетителите могат да видят портрети с кратка биография на двама от най-видните командващи на полка – Андрей Блъсков и Васил Кутинчев.
В новата зала желаещите ще могат да получат информация за възможностите за реализация в редовете на българската армия. Планирани са и срещи с ученици, проявили интерес към военната тематика.
Място на уважение и вдъхновение
По време на откриването заместник областният управител Георги Георгиев изрази увереност в бъдещия интерес към новата експозиция: "Убеден съм, че интересът към залата ще бъде действително голям и тя ще се превърне в един своеобразен кръжок по родолюбие. Преди всичко, тази зала е място на уважение и почит към хората, които са се борили за свободата и независимостта ни, а днес отстояват националния ни суверенитет, но също така е и място на вдъхновение, което ни напомня за несломимия ни дух като общество и за храбростта на тези преди нас", заяви Георгиев.
Той призова присъстващите да не забравят, че днес храбростта преди всичко се измерва в ежедневните избори и в готовността да останем верни на принципите си. "Надявам се, че най-вече младите хора, които идват тук, ще оценят направеното и ще си дадат сметка какво всъщност означава патриотизма", допълни заместник областният управител и благодари на началника на Военното окръжие полковник Петров за успешното реализиране на инициативата.
Георгиев припомни и думите на героя от Първата световна война генерал Стефан Тошев, че вярната представа на бойното минало е от особено значение за идните поколения.
Признание за военните
Кметът на Русе Пенчо Милков също отправи послание към военните: "Във Ваше лице, на офицерите от град Русе, действащи и от запаса, във времето, в което аз съм кмет, виждам, че изграждате във всички нас чувство на родолюбие, принадлежност и желание да се пази нашата родова памет и да имаме за какво да се борим всеки на собствения си фронт".
Милков подчерта, че всеки трябва да живее с достойнство и да осъзнава, че дава живота си за определена ценна кауза, посветена на родолюбието. "Патриотичното чувство, чувството за гордост и привързаност към родината е в хора като Вас, полковник Петров", допълни кметът и пожела на началника на Военното окръжие да продължава напред със същата воля и устременост.
Началникът на Военното окръжие полковник Васил Петров обясни целта на експозицията: "Експозицията е насочена най-вече към подрастващите, и при проявено желание от тяхна страна, те ще могат да се докоснат до част от историята и настоящето на българския воин. Историята е жива, докато има хора, които я помнят и разказват, които се интересуват от нея. Тя не е научно занимание, а учител и възпитател и извън тази си житейска роля, губи своята функция".
Полковник Петров беше категоричен: "Нека не забравяме, че с нас нито започва, нито свършва процесът на развитие и усъвършенстване на българския воин, ние сме само една малка част, етап от този процес и неговата история ще продължи да се дописва. В този ден, нека си пожелаем, всички заедно, да продължим да работим никога да не потъват в забвение българските воини от далечното и по-близко минало, да работим за поддържането на войнските исторически традиции, за патриотичното възпитание на младите поколения, за формирането и утвърждаването на чувството за национална принадлежност, за мотивацията им да изпълняват гражданския си дълг към родината".
Водосвет и освещаване на залата бе отслужено от отец Росен Георгиев от храма „Свети Николай Чудотворец" в крайдунавския град. В церемонията участва и 13 гвардейски младежки отряд. Важно е да се отбележи, че залата е реализирана изцяло със собствени средства.
Събитието уважиха редица официални гости, сред които началникът на Регионалното управление на образованието доктор Росица Георгиева, директорът на Общинския младежки дом Красимир Николаева, изпълнителният директор на „Пристанищен комплекс – Русе" инженер Ивайло Башалов, ръководителят на Военния клуб в града Деница Аспарухова, началникът на Военно окръжие I степен – Варна полковник Диян Желев, представители на ръководния състав на русенския гарнизон, председателят на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва – Русе офицер от запаса подполковник Валентин Додев, както и Евгени Алексиев, който е член на управителния съвет на организацията, а също и редица представители на местната и държавната власт.
Докладвай този коментар за нередност
×до дъртия фатмак: Служил съм там, където пирамидите с оръжието бяха перманентно отворени и до всеки АК или друго оръжие лежаха лентовани пълнителите му! Разбра ли, кемаф, дето си виждал боекомплект само на учебни стрелби и ако, евентуално, си давал караул! Смешник, служил бил той, всички фатмаци бяхте като бременни от „тежката“ служба, норматива за 3-те километра не можехте да вземете, камо ли да направите „марш на скок“
Докладвай този коментар за нередност
×до 16: на твоите 70 години няма как да си посерич, ти просто си един дърт посерко!😜
Докладвай този коментар за нередност
×От 10: Хайде кажи ми, къде си служило чадо, ако си служило въобще, да ти кажа няколко верни думи? Щот от 35 години територията, благодарение на педали като теб, върви към шеметни бъднини! Клозети, исках да кажа!
Докладвай този коментар за нередност
×до тъпия фатмак: Питат те за бойна заповед, не за боен разчет, явно не са ти ясни разликите!
Докладвай този коментар за нередност
×От 10: И това не е бойна заповед, а боен разчет, след преброяване на недоразуменията, каквото си и ТИ!