И Гърция окончателно даде разрешение за работа на интерконектора

0
Това е последната административна стъпка
Това е последната административна стъпка Снимка: Мехмед Реджеб, РРС Кърджали

Разрешението от гръцка страна е последната административна стъпка, необходима за легалното въвеждане на интерконектора в експлоатация на територията на Гърция

Интерконекторът с Гърция вече има издадено Разрешение за експлоатация на територията на южната ни съседка, което позволява търговската експлоатация на газопровода да започне на 1 октомври 2022 г., съобщиха от проектаната компания ICGB.

Разрешението идва след издаването на Акт 16 и последвалото го разрешение за ползване за територията на България.

Разрешението от гръцка страна е последната административна стъпка, необходима за легалното въвеждане на интерконектора в експлоатация на територията на Гърция. По-рано днес българската страна издаде еквивалентен документ, който позволява експлоатация на съоръжението и на българска територия.

Подготовката за изпълнение на предварителните условия за издаване на разрешително за експлоатация на газопровода стартира по-рано тази година през месец януари. Процедурата в Гърция включва редица срещи с властите, независими инспекции на трети страни, координация с изпълнителя на строителните дейности, Трансадриатическия газоповод (ТАР), гръцкия национален оператор DESFA и подготовката и предоставянето на цялата необходима документация на проекта.

Изпълнителните директори на ICGB Теодора Георгиева и Георгиос Сатлас подчертаха значението на IGB за Гърция, България и за другите страни в региона. Двамата изтъкнаха, че газопроводът IGB е изцяло нов маршрут за надеждни доставки на природен газ, което ще осигури диверсификация на източниците на газ и ще повиши конкуренцията на пазара. „Бихме искали да благодарим на всички страни, които допринесоха за успешното строителство на интерконектора и лицензирането му. Вече имаме всичко необходимо за стартиране на търговска дейност в първия ден на новия отоплителен сезон – 1 октомври“, казаха Георгиева и Сатлас.

IGB е от ключово значение за повишаване на сигурността на газовите доставки и за осигуряване на диверсификация на източниците на природен газ за България и региона на Югоизточна Европа. Проектът свързва България с Южния газов коридор и ще позволи осъществяването на сигурни доставки от разнообразни източници до редица страни в Югоизточна и Централна Европа, включително до Молдова и Украйна.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

Най-висша форма на препоръка в България: "Кажи, че аз те пращам"!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари