Хиляди подкрепиха въвеждането на "Добродетели и религии" с шествие в София

3

Патриарх Данил отслужи молебен, организаторите говорят за "край на 80-годишния задължителен атеизъм"

Хиляди софиянци се включиха в шествие в подкрепа на въвеждането на задължителния предмет "Добродетели и религии" в училищата. Събитието се проведе днес в столицата и беше организирано от граждански сдружения с подкрепата на Светия синод на Българската православна църква.

Шествието започна с молебен, отслужен от патриарх Данил в катедралния храм "Св. Александър Невски", след което множеството премина по улица "Георги Раковски", булевард "Цар Освободител", покрай Министерството на образованието и завърши на площад "Света Неделя" с втори молебен.

"Днес взимаме участие в шествието, за да покажем подкрепата си и желанието си за въвеждане на нов час в учебната програма добродетели и религии", сподели Светослав Костарев, един от участниците в шествието, предаде БГНЕС.

От Синода призоваха всички православни християни да се включат в проявата, тъй като така подкрепят необходимостта децата им да се запознаят с християнските ценности и добродетели, както и с православната култура и история.

"Участвам, защото смятам, че сме един народ и възпитанието и образованието трябва да вървят заедно, както в семейството, така и в училището", заяви Десислава Панайотова, друга участничка в шествието.

Организаторите от Фондация "Консервативно Общество", фондация "Нашият дом е България" и кампанията "Месец на семейството" обясниха, че по предложение на МОН за първи път от 1944 година насам в България ще има възможност родителите да избират дали децата им да учат предмет "Религия" в училище.

"Тук съм в качеството си на майка и на учител, защото вярвам, че всяко едно дете има право да се образова религиозно и това е част от нашата култура, част от нашата идентичност и история", сподели Цветелина Пенчева.

Според концепцията на МОН, родителите ще могат да избират между три програми – православно християнство, ислям или добродетели/етика, като часът ще бъде задължителноизбираем. Министър Красимир Вълчев многократно е подчертавал, че предметът няма да нарушава светския характер на образованието и ще се преподава от учители с университетска квалификация, а не от свещенослужители.

Предвижда се предметът да бъде въведен първоначално само в първи клас най-рано през учебната 2026/2027 година, ако предложените промени в Закона за предучилищното и училищното образование бъдат приети от Народното събрание.

Темата за въвеждането на религиозно образование в училищата предизвика разделение в българското общество. Преди два дни в София се проведе протест срещу въвеждането на предмета под наслов "Училището не е църква", като противниците на идеята изразиха опасения, че това ще наруши светския характер на образованието. Над 110 университетски преподаватели призоваха МОН да се откаже от инициативата.

Според данни от проучване на агенция "Тренд", проведено през март, около 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище, като одобрението е по-високо сред по-възрастното население.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 1
    1
    Да пази Господ!
    Дано са измили после очите на децата със светена вода, след като са видели Сатанаил!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

No jokes added

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари