Гръцки ловци са против прехвърлянето на вълци до границата с България
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 2

Федерацията КОМАТ: Подобно преместване застрашава екологичния баланс
Ловната федерация на Македония и Тракия (КОМАТ) в Гърция изрази категорично несъгласие с решението за прехвърляне на вълци от Национален парк Парнита към райони в Северна Гърция, в близост до границата с България.
В официално изявление, публикувано на уебсайта си, организацията подчертава, че подобна интервенция изисква задълбочени генетични, здравни и екосистемни анализи, както и предварителна подготовка на засегнатите местни общности.
КОМАТ изтъква сериозни екологични и практични опасения относно преместването на вълците. Особено внимание се обръща на липсата на достатъчна научна обосновка и правна яснота, както и риска от нарушаване на съществуващите популации и социалната структура на животните.
В документа се акцентира върху опасността от вътревидови конфликти при въвеждането на нови вълци в територии с вече установени глутници. Според федерацията, подобни действия биха могли да доведат до изтласкване на хищниците към населени места, създавайки нови предизвикателства за хората.
Ловната организация припомня последните промени в европейската директива относно защитения статут на вълка и настоява за балансиран и научно обоснован подход, основан на устойчиво управление и защита на обществения интерес.
Решението идва на фона на разпореждане от гръцки прокурор за преместване на вълците от парка Парнита край Атина, което предизвика широк обществен и научен дебат в Гърция.
Вълците в Парнита – история на противоречие
Според експерти, цитирани от гръцки медии, популацията на вълците в планината Парнита, близо до Атина, наброява около 50 екземпляра. Тяхното присъствие се е увеличило след голям горски пожар през 2007 г., който парадоксално е довел до нарастване на популацията на елените в района – основна плячка за хищниците.
Възможни последствия за български територии
Въпреки че в изявлението не се споменават конкретни локации за преместване на вълците, експерти отбелязват, че всяка подобна интервенция близо до границата би могла да повлияе и на българската територия, тъй като вълчите популации не се съобразяват с политическите граници.
Докладвай този коментар за нередност
×Олеле!: Вайкащият дъртак е към 90-години, къде са внуците да го озаптят да спре да сере в сайта!
Докладвай този коментар за нередност
×Вай: Служих,на гръцката граница,преди 60г.имаше вълци,нарушители,щото,селата бяха оживени,гледаха се животни.Сега,Хора няма,в граничните села,камо ли вълци!!!