Финансов анализатор: Инвеститорите ще гледат към автомобилния и отбранителния сектор през 2024 година

0
Основната тема за инвеститорите остават лихвените проценти, като въпросите са кога, как и с колко ще бъдат свалени, допълни Андрей Стойчев
Основната тема за инвеститорите остават лихвените проценти, като въпросите са кога, как и с колко ще бъдат свалени, допълни Андрей Стойчев Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Основната тема за инвеститорите остават лихвените проценти, като въпросите са кога, как и с колко ще бъдат свалени, допълни Андрей Стойчев

През 2024 г. водещите сектори се очаква да бъдат отбранителният, заради войните и геополитическото напрежение по света, и автомобилният сектор, над които има натиск за зелена реформа. Основната тема за инвеститорите остават лихвените проценти, като въпросите са кога, как и с колко ще бъдат свалени. От тази година в ЕС влизат регулации над криптосектора, което ще се отрази на инвеститорите. А златото като убежище не би било привлекателно за инвестиция с подобрението на икономическата среда, това коментира Андрей Стойчев, финансов анализатор, в предаването "Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria.

Изминалата 2023 г. бе интересна и динамична, като нямаше много изненади и процесите бяха лесно предвиждани с оглед на инфлационните процеси и паричните политики на централните банки, каза Стойчев. Инфлацията и мерките, които бяха взети за нейното намаляване, дадоха отражение върху плахия интерес на инвеститорите, като всичко на пазарите бе пречупвано през призмата на геополитическата нестабилност.

През 2024 г., гостът не очаква значителна промяна при водещите сектори, като войните карат държавите да увеличат разходите си за отбрана и въоръжаване, което ще се отрази на компаниите в сектора. Натискът за зелена реформа върху автомобилния сектор ще създаде възможност за компаниите свързани с автомобилостроене и производство на компоненти.

Основната тема сред инвеститорите ще бъде намаляването на лихвените проценти като въпросите са кога, как и с колко ще се случи. Очакванията на икономисти и инвеститори са пониженията да дойдат малко преди средата на годината. Евентуалните намаления ще бъдат водени от данните за инфлацията.

„Последните над 10 години Федералният резерв не предприема кой знае, колко резки и изненадващи действия, за да може да държи икономиката и капиталовите, пазари в частност, в едно стабилно и очаквано състояние.“

С началото на тази година влизат в сила и регулации за криптовалутите и дигиталната индустрия, от страна на ЕС, което ще окаже влияние на инвеститорите, като им дава усещане за повече стабилност, което би привлякло както по-малки, така и по-големи инвеститори, които могат да внесат повече ликвидност. В момента се наблюдава интересен ентусиазъм на криптопазара, което гостът смята, че се дължи на очакваното икономическо подобрение, тъй като с по-ниските лихви идва апетита за различни инвестиции.

„В момента златото е актуално. Мисля че колкото по-позитивни данни и колкото по-разхлабена става монетарната политика на банките, толкова по-алтернативни инструменти ще стават интересни и апетита за риск ще се увеличава. Така че не бих залагал кой знае, колко на традиционните асети, които са убежище като злато, швейцарски франк, долар. По-скоро смятам, че апетита към инвестиции в различни, може малко по-рискови отрасли, да бъде по-интересен за инвеститорите.“

Настъпилата година няма да е значително лесна с оглед на вече високите лихви, които правят достъпа на пари по-труден, като много компании намалят своите разходи, което води до намаляване на растежа им.

„Преди 2023 г. видяхме няколко години на сериозен растеж по отношение на наемане на кадри, на бурен растеж на някои компании от финансовия, технологичния и промишления сектор. Едни подобни процеси са абсолютно неминуеми и съвсем логични; Много пъти сме казвали, че пазарите не реагират на новините и събитията, които се случват сега, те по-скоро реагират на очакванията, които са в средносрочен план в хоризонт от 3 до 6 месеца.“

Гостът смята, че цената на петрола ще бъде толкова неясна, колкото политиките на държавите, които имат контрол над тази индустрия. Стремежът на развитите икономики за стабилност в цената на петрола стои срещу апетита за печалба на държавите, производителки на петрол, като не се очаква промяна в това противопоставяне.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • -1
    1
    Името Му е Прокоба.
    И като свалите още лихвените проценти, какво ще стане с инфлацията? Или не е важно? Че искате и ВЕрозоната да ни тикате...
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Докторе, симулантът от 7-ма стая умря!
- Еее, тоя вече прекали!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари