Драгомир Драганов награди 18 учители и културни дейци в Русе
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0

Първа инициатива на областния управител по случай 24 май отличи съвременните будители
Областният управител на Русе Драгомир Драганов награди 18 изтъкнати преподаватели и културни дейци от Русенско по случай 24 май вчера следобед. Церемонията се проведе в сградата на Областната администрация на площад "Свобода" 6 и беше първата от този род инициатива.
"Образованието и културата са особено важни в динамичното ежедневие, в което живеем, защото те ни дават реалната способност да мислим критично, да задаваме въпроси и да търсим отговори. Те са буквално нашите морален компас и идентичност," коментира областният управител Драгомир Драганов в рамките на обявения от него прием.
Целта на инициативата е да насочи общественото внимание към ролята на съвременните будители в обществото. В програмата се включиха възпитаници на Националното училище по изкуствата "Професор Веселин Стоянов" - Валентин Панев изпълни "Въртележка" от Фусен, а Аржу Мехмед представи "Фолклорна китка".
Университетски преподаватели с престижни отличия
От Русенския университет "Ангел Кънчев" бяха наградени заместник-ректорът по научноизследователската дейност професор доктор Даниел Братанов и ръководителят на катедрата по промишлен дизайн доцент доктор Йордан Дойчинов.
Професор Братанов е експерт в интердисциплинарна област, която съчетава познания в общественото здравеопазване и инженерство, специално рехабилитационна роботика и помощни технологии. Той е носител на редица престижни награди, включително "Будител на годината" на Студентския съвет, награда за изключителен принос за развитие на общественото здравеопазване в България от Медицинския университет в София и сребърен медал за изобретение "Роботизирана система за последователна рехабилитация на горен и долен човешки крайник" от Съюза на изобретателите в България.
Доцент Дойчинов е сред най-добрите специалисти в страната по промишлен дизайн. Негови статии са публикувани в редица научни списания с висок импакт фактор. От 2013 година е член на Съюза на учените в България и е носител на първо място в конкурс за малък градски дизайн, организиран от Сдружение "Професионалисти за просперитет на Русе".
Театърът с отлична комплексна оценка
Директорът на Драматичен театър "Сава Огнянов" в Русе Боян Иванов беше отличен за приноса си към културното развитие на града. Той заема този пост от 2022 година, а пиесите, които режисира, се отличават с изразена дълбочина и засягат актуални проблеми. Най-голям успех са двете поредни години, в които Русенският театър е с отлична комплексна оценка според Министерството на културата и е в челната тройка на театрите в страната.
Специална награда получи тенорът Томислав Русев с близо 50-годишен хоров опит. Той е участвал в редица хорове, включително "Родина" и "Дунавски звуци", а от 1982 година досега е в хора на Държавна опера - Русе. Сред най-големите отличия е признанието за хор "Родина" като златен хор на света през 1988 година на световния хоров фестивал в Северен Уелс.
Учители с десетилетия опит
Наградени бяха 11 действащи и пенсионирани учители. Сред тях се откроява директорът на Начално училище "П.Р. Славейков" в Бяла Веска Ангелова с повече от 35 години опит като начален учител и 20 години като директор. През 2014 година става носител на наградата "Неофит Рилски", а през последните пет години училището е със статут на иновативно. Тази година фокусът е поставен върху краезнанието и получаването на допълнителни знания за традициите и обичаите.
Велислав Йончев, директор на Центъра за ученическо техническо и научно творчество, е бил член на Националната комисия за участие и провеждане на ученически олимпиади и състезания между 2015 и 2021 година. През 2017 година е ръководител на Национален отбор по математика на 21-вата Младежка Балканска Олимпиада по математика във Варна.
Читалища с богата традиция
Наградени бяха и три читалища - културните институции в Борово, Кацелово и Караманово. И трите са сред водещите в региона със значими постижения на културната карта в страната.
Народно читалище "Искра 1898" в Борово с председател Мариана Минева запази обичая варене на бяла халва за Сирни заговезни, който беше вписан през изминалата година в листата на Министерството на културата за живите човешки съкровища. Читалището е организатор на международния фолклорен фестивал "От Дунав до Балкана", който се провежда вече 17 години.
Читалището в Караманово "Светлина 1905" с председател Румяна Николова има изключително богат репертоар в театралния и танцовия състав. Тази година читалището отбелязва 120 години от създаването си, което го превръща в едно от най-старите в региона.
"В навечерието на най-светлия български празник, носителите на духа, съвременните будители са тези, които с удоволствие отличаваме, защото те са нашият пример. Пример към познанието, духовността и запазването на българския народ," заяви доктор Росица Георгиева, началник на Регионалното управление на образованието.
Наградите бяха връчени от областния управител Драгомир Драганов, неговия заместник Георги Георгиев, кмета Пенчо Милков и заместника му по образование и култура Енчо Енчев, както и от други официални лица.