Дълг за 80 милиона “потъна” на Кайманите

1
"Мега МОЛ Русе" остава непродаваем
"Мега МОЛ Русе" остава непродаваем

Мегаломанският проект за "Мега МОЛ Русе",  в който десетки кредитори "потънаха" със стотици милиони, остава непродаваем.

Поредният - четвърти опит за продажба на имуществото на обявеното в несъстоятелност акционерно дружество,  "Мега МОЛ  Русе"  се провали. На търга, обявен  от назначения от съда синдик Венцеслава  Стефанова  за продажбата на огромния имот  отново не се яви купувач, независимо че цената му вече е чувствително  срината. За последните по-малко от две  години  тя се стопи с близо 13 млн. лева, пише вестник БАНКЕРЪ.

През лятото на 2016-а  оценката на имота  беше  33 842 760  лв., а в началото на този месец молът вече се продаваше за  20 949 508  лева.

"Мега МОЛ Русе" беше открит през 2010 година. Той има  разгъната застроена площ от  43 519 кв. метра.

Инвестицията  в него беше  25 млн. евро

Първоначално инвеститори и собственици на проекта бяха русенската "Мегахим" и European Convergence Development Company Limited (ECDC), като собствеността е била разделена  поравно. По-късно негови собственици стават офшорните компании "Синерджи маркетинг Лтд", регистрирана на Сейшелските острови, "И Си Ди мениджмънт лимитид", регистрирана на Каймановите острови, и кипърската "Асмита холдинг лимитид". Капиталът на дружеството е 5.2 млн. лева.

Последният публикуван отчет на "Мега МОЛ Русе" в Търговския регистър е за 2011 година. В него се посочва, че компанията има дългосрочен кредит към "Банка Пиреос България" за над 41 млн. лв., а  година по-рано е бил 38 млн. лева. От финансовия отчет става ясно, че дружеството е получило дългосрочен инвестиционен кредит в размер на 24 млн. евро за реализацията на проекта. Срокът на усвояване е бил 30 септември 2010-а, но това не се е случило. Към края на 2011-а двете страни не са постигнали договореност за удължаване на срока за усвояване на заема. По всяка вероятност българската финансова институция е продала вземането си на лондонския клон на гръцката банка, който сега се опитва да  си получи обратно отпуснатите средства.

От последния публикуван списък на кредиторите става ясно, че общо натрупаните задължения на фалиралата офшорка са близо 80 млн. лева разпределени към двадесет кредитори.

Само признатите вземания към към финансовата институция са 56 615 548.06 лева.

Дългове за стотици хиляди левове са натрупани към различни български фирми, които са извършвали строително-монтажните работи по мола. Размерът им към всяка една от тях е различен - от 2 хил. до над 700 хил. лева. Националната агенция по приходите се е записала с вземане  от близо 600 хил. лева.

В списъка на кредиторите е вписано и  малтийското дружество "Юръпиън Канвърджънс Девелъпмънт лимитид" , към което задълженията са на стойност 1 032 445.40 лв. по договор за заем от 2014 година.  Това е станало година след като за нaчaлнa дaтa нa нeплaтeжнocттa e определен от съда 18 aпpил 2013 гoдинa. По принцип това би означавало , че cлeд тaзи дaтa вичĸи cдeлĸи, cĸлючeни мeждy "Meгa МОЛ Pyce" AД и дpyги лицa, би трябвало да  са  нeдeйcтвитeлни и да пoдлeжaт нa oтмянa пo cъдeбeн peд.

"Мега МОЛ Русе" е първият търговски център от ново поколение в дунавския град.  Има три надземни етажа със 100 магазина и заведения, както и две подземни нива с 367 паркоместа и  прилежащ  терен от 10.8 дка.

Може би причината за липсата на инвеститорски интерес към тази инак внушителна сграда е именно фактът, че търговският център се продава без вътрешните асансьори, без ескалатори и електрически пътеки, тъй като те са заложени именно в полза на малтийското дружество  "Юропиън канвърджънс дивелъпмънт".

Преди имотната криза отпреди десетина години Русе беше известен като "градът на шестте мола" -  заради многото обявени проекти. Областният център обаче се оказа прекалено малък и с недостатъчно платежоспособно население, за да се сбъднат желанията на инвеститорите. В крайна сметка повечето намерения останаха само на хартия. Някои обекти  бяха построени, но не отвориха врати, какъвто беше случаят с "Дунав мол"”.

Дълго време представителите на офшорното дружество у нас се опитваха да спрат процедурата по несъстоятелност,  като твърдяха, че стойността  на имуществото му надхвърля задълженията му. Преди да започне делото по несъстоятелност, в последния публикуван отчет на "Мега мол Русе" в Търговския регистър за 2011-а  се посочваше, че компанията има дългосрочен кредит към "Банка Пиреос България" за над 41 млн. лв., като година по-рано е бил 38 млн. лева. От него ставаше  ясно, че дружеството е получило дългосрочен инвестиционен кредит в размер на 24 млн. евро за реализацията на проекта. Срокът на усвояване е бил 30 септември 2010 г., но това не се е случило. Към края на 2011-а  двете страни не са постигнали договореност за удължаване на срока на усвояване на заема и това стана причина за поискана несъстоятелност. По това време за други задължения, така и не ставаше дума.

Към днешна дата обаче равносметката е доста по-различна ако съдим по официалните документи, вписани в Търговския регистър по делото за несъстоятелност. Очевидно това "набъбване" на дълговете е било скрито за обикновената публика. А това, което следва след всичко това, е, че по всяка вероятност последната доволно "редуцирана" цена -  така, както позволява законът, ще падне още с 5 на сто при следващия търг. С думи прости, тя ще стане под 20 млн. лв., или, преведено на човешки език, дори да бъде реализирана сделка, то постъпилите в сметката на синдика суми едва ли ще покрият дори  една четвърт от натрупаните задължения на компанията.

 

А нима това не е начинът дълговете да бъдат "ликвидирани", а кредиторите на дружеството при разпределението да получат жалки трохи от инак записаните им суми за получаване?! И дали пък следващият купувач  отново няма да бъде компания, регистрирана я на Сейшелите, я на Кайманите?!

Източник: БАНКЕРЪ
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари