Български учени разкриха тайната на движещите се хромозоми

0
Откритието на младия екип от БАН беше публикувано в престижното списание Nature Cell Biology
Откритието на младия екип от БАН беше публикувано в престижното списание Nature Cell Biology Видео: Bulgaria On Air

Откритието на младия екип от БАН беше публикувано в престижното списание Nature Cell Biology

Екип от български учени постигна значимо научно откритие, успявайки за първи път да определи точното положение на хромозомите в триизмерното пространство на живи клетки и да проследи тяхното движение по време на клетъчното деление. Постижението на специалистите от Института по молекулярна биология и Лабораторията по геномна стабилност привлече вниманието на престижното международно научно списание Nature Cell Biology, което публикува резултатите от изследването.

"ДНК молекулата, която съдържа информация за самата клетка, се намира в т.нар. хромозоми. Много отдавна са наблюдавани от молекулярните биолози. Не беше известно досега как се движат в пространството. Точно това беше нашият принос", обясни Румен Стаменов от Института по молекулярна биология към Българската академия на науките.

Откритието дава нови възможности за изучаване на раковите клетки

Според учените, разработеният от тях метод не само заснема хромозомите във висока резолюция, но и определя тяхното местоположение в течение на времето. "Това ни дава шанс да изучаваме много процеси в клетката. Например, т.нар. транслокации - много опасни дефекти, при които част от една хромозома се откъсва и се залепя за друга. Това може да доведе до преобразуване на клетката в ракова", посочи Стаменов.

Изследователите установили, че движението на хромозомите не е случайно, а следва определен модел. "Не е напълно регулирано, но въпреки това зависи от методичен поток", уточни Стаменов. Той добави, че хромозомите се движат във въртеливо движение, което зависи от центрозомите - двата центъра, за които се захващат хромозомите посредством микротубули.

Българската наука не отстъпва на световната

Румен Стаменов, който е живял в САЩ, категорично заяви, че "науката в България не е на по-ниско ниво". "Успяхме да проследим назад във времето хромозомите, които образуват дефект и какво се е случило с тяхната траектория", сподели младият учен.

Изследването е продължило почти 5 години, като първите две са били посветени на "ръчен анализ на данни". Впоследствие екипът е използвал и изкуствен интелект за обработка на информацията. Научният колектив включва шестима изследователи с ръководител доцент Стойно Стойнов, а средната възраст на учените е едва 33 години.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Кирооо, събуди са бре! Заспал си у сладоледа!

- И кво бе, що ма стряскаш?

- Премести са у салатата, да не настинеш!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари