Андрей Райчев: Без еврото България губи апартамента след 99 вноски

23
Проучване: 55% от българите не искат еврото въпреки натиска на политическия елит
Проучване: 55% от българите не искат еврото въпреки натиска на политическия елит

Повече от половината българи не вярват, че еврото ще донесе икономически ползи

Над половината от българите (54,9%) биха гласували против приемането на еврото, ако бъде проведен референдум по темата, показва проучване на социологическата агенция "Мяра" сред 803 души. Подкрепа за въвеждането на единната европейска валута заявяват 34,4% от запитаните. В същото време, 63,3% от българите подкрепят провеждането на такъв референдум, докато 35,3% не одобряват идеята.

Тези данни бяха представени от социолога Първан Симеонов в предаването "Въпрос на мяра", където се проведе задълбочен дебат между политолога Андрей Райчев и икономиста Григор Сарийски по темата за еврото и неговото въвеждане в България.

"Ние сме в еврото. Ние сме закачени за еврото. Нашата валута е динамиката на еврото и сме го направили не защото обичаме преди това западната марка и еврото, а защото не вярваме в нашето правителство, което печаташе пари," заяви Андрей Райчев.

Според него, приемането на еврото е преди всичко израз на недоверие към българската държава и ще бъде важна крачка за завършване на интеграцията на страната в Европа. "Това ще завърши нашата интеграция в Европа. Ние сме в положение на човек, който е внесъл 99 вноски за апартамента си и сме на път да не внесем стотната," категоричен бе Райчев.

Сблъсък на аргументи

От своя страна, Григор Сарийски изрази сериозни резерви към влизането в еврозоната, като подчерта, че това вече не е просто икономически, а политически проект.

"При положение, че ръководството на Европа, брюкселската администрация, брюкселската бюрокрация се проваля по всички възможни линии, да ѝ давате още един лост за натиск според мен не е най-разумното, което може да направите," посочи икономистът.

Сарийски аргументира, че България вече се ползва от предимствата на валутния борд и въвеждането на еврото няма да донесе значителни икономически ползи, но ще доведе до загуба на суверенитет. Според него, влизането в еврозоната ще означава, че страната ще трябва да участва в програми за спасяване на други държави и да купува техни дългови инструменти.

Референдумът като политически ход

Двамата анализатори се съгласиха, че предложението за референдум по темата, отправено от президента Румен Радев, има политически характер. Според Райчев, референдумът е "много силно лекарство", което не бива да се използва за подобни теми, докато Сарийски отбеляза, че почти всички европейски страни са провеждали референдуми по европейски въпроси, а България е една от малкото, които не са го правили.

"Референдумът е много опасно оръжие и се използва или от отчаяние, или от хитрост. Моята теза ще бъде, че Радев го използва от хитрост," коментира Райчев.

И двамата събеседници подчертаха, че нарастващият евроскептицизъм в България не е насочен срещу Европа като проект, а по-скоро срещу нейното настоящо ръководство и конкретни политики.

"Недоволството не е от Европа. Европа е най-хубавото място в историята на човечеството. Никога такъв проект не е имало... Ние сме отвратени и правилно отвратени от ръководството на Европа," обобщи Андрей Райчев.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 0
    20
    Паметлив
    БКП/БСП 6 пъти фалира България. След два фалита Политбюро предлага България да стане 16-та република на СССР. Толкова са тежки фалитите, че Русия, която обича всичко чуждо, не си позволява да ни приеме, защото някой трябва да плаща тези фалити. "Третият фалит е от 1989 г., когато Партията се пребоядиса, от комунистическа стана грабителско-капиталистическа. Започна да строи капитализма и за 6 години разграби България". "Фалитът през 1996-та, при правителството на Жан Виденов, имаше за главен архитект на това грабителство, икономически вицепремиер, това беше именно "проф" Румен Гечев. Когато си бил апологет на онзи фалит и сега критикуваш онези, които изправиха България на крака, или си с безкрайна наглост и арогантност... Румен Гечев не е професор, той е академик, няма в Европа и света по-голям академик по фалит на държави.
  • 0
    19
    Я се скрий ве
    Случайнико РАЙЧЕВ, като тоя измисления"ИКОНОМИСТ"! България ще се вдигне ЕДИН метър от дъното, ако няколко дни не ви слуша глупости те, слуги на УКРО ГЬОБЕЛС и ФОН ДЕР ЛАЙНЕН! Както и очилатия ПРЪЧ от ИЗТОЧНА МАКЕДОНИЯ!
  • -4
    18
    Запознат
    С референдум не се решават никакви въпроси, а само се "крием" зад високопарни думи. Що се отнася до "въпроси касаещи цялата нация", то нали точно затова имаме Парламент наречен Народно събрание в което сме пратили някакви хора. Защо им даваме заплати и ги издържаме, след като те вместо да вземат решения по "въпроси касаещи цялата нация", прехвърлят топката обратно към народа и се крият зад решения чрез реферндум. Няма нищо демократично в това, системно манипулирана с пропаганда тълпа, некомпетентна и необразована, да решава "въпроси касаещи цялата нация"
  • 3
    17
    до учудения 15
    А ти били живял в сграда проектирана не от архитект, а от дупетати?!? Би ли се лекувал при дупетати вместо при лекар?!? И тем подобни въпроси, изхождайки от твоите! С референдум се решават въпроси касаещи цялата нация! Абе това умнокрасивите защо не пуснете още една поправка в Конституцията и да забраните референдумите?!?
  • 5
    16
    до 7 и 15
    Аз ще ти отговоря. Терминът „представителна демокрация“ (както и тавтологията „пряка демокрация“) е създаден за да се оправдае отклонението във формата на управление от идеалът Демокрация. В действителност демокрация никога никъде не е била прилагана като форма на управление, същото важи и за комунизма. Това са просто едни „моркови“, които се размахват пред магаретата за да теглят по-добре. По въпроса за компетентността: По твоята логика, е неприемливо един човек от плебса (като мен) заедно с други 60% от населението, да дава мнение по експертни въпроси (което по принцип си е така), но няма проблем същият този човек, да се кандидатира за народен представител заедно с други 170 плебеи, и да бъде избран от същите 60% от населението и тогава да взема решения по експертни въпроси. Разбираш ли къде е противоречието? Бойко Борисов и Делят Пеевски ли са големите финансови експерти?
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

No jokes added

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари