Абу Даби изпита рекордна горещина от 50,4 градуса през май

0
Пустинната страна отчете най-високите майски стойности в историята на метеорологичните наблюдения
Пустинната страна отчете най-високите майски стойности в историята на метеорологичните наблюдения Снимка: БГНЕС / Архив

Пустинната страна отчете най-високите майски стойности в историята на метеорологичните наблюдения

Обединените арабски емирства регистрираха рекордна за месец май температура от 50,4 градуса по Целзий в петък, съобщиха от Националния център по метеорология на страната. Това е най-високата стойност, отчетена през този месец, откакто страната води статистика от 2003 година насам.

"Най-високата температура, регистрирана днес в страната, е 50,4 градуса по Целзий в Ал Шауамех" в емирство Абу Даби, обявиха от метеорологичния център чрез социалната мрежа "Екс". Измерването е направено в 14:30 часа местно време.

Предишният рекорд за май в ОАЕ е бил 50,2 градуса, регистриран през 2009 година. С днешното отчитане пустинната страна подобрява този показател с 0,2 градуса.

Поредица от горещи рекорди

Екстремните температури не са изолирано явление. Миналият месец Обединените арабски емирства преживяха необичайно горещо време с рекордна средна максимална температура от 42,6 градуса. Това принуди властите да издадат специални препоръки към населението да пие големи количества вода и да избягва дейности на открито през най-горещите часове на деня.

На 27 април термометрите показаха 46,6 градуса – втората най-висока температура, някога регистрирана в страната през април, след рекордните 46,9 градуса от април 2012 година.

Здравословни рискове

Според международни медии, високите температури в петък са били съпроводени с висока влажност на въздуха, достигаща до 80% в някои части на Абу Даби, което допълнително увеличава усещането за жега и рисковете за здравето.

Националният център по метеорология издаде предупреждения към жителите да останат на закрито, да консумират достатъчно течности, да носят подходящо облекло и да използват слънцезащитни средства при излизане навън.

Климатични промени

Според проучване на Greenpeace от 2022 година, Близкият изток се затопля почти два пъти по-бързо от средното за света, което прави водните и хранителни запаси в региона особено уязвими към климатичните промени.

ОАЕ, които бяха домакин на климатичната конференция COP28 през 2023 година, са един от най-големите износители на петрол в света, но също така са инвестирали значително в развитието на възобновяеми енергийни източници.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

No jokes added

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари