Всяка трета кръчма е затворена

0
Оборотите се сринаха наполовина заради липса на туристи
Оборотите се сринаха наполовина заради липса на туристи

Оборотите се сринаха наполовина заради липса на туристи

Около 30 на сто от заведенията в София въобще не отвориха в началото на май, след като бяха премахнати ограничителните мерки за работата на ресторантите.

Това обявиха Атанас Димитров от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация и Ричард Алибегов от Асоциацията на заведенията, пред „Телеграф“.

10 на сто от фирмите в този бранш пък обявиха фалит, коментира Алибегов. Останалите 20 на сто от заведенията, които стоят затворени, търсят купувач за бизнеса си.

Причината е, че се оказа по-изгодно за много от собствениците на такъв бизнес въобще да не отворят. Това са основно заведения, които се намират в по-малките населени места, както и в черноморските курорти на север от Бургас. В един от най-големите курорти по Черноморието - Слънчев бряг, над 70 на сто от хотелите останаха затворени. Вследствие на това и магазини, и заведения в курорта не работят. В същото време на юг от Бургас бизнесът работи на обороти почти като миналата година, коментира Алибегов. Според него обаче капацитетът на местата на юг не може да достигне и половината от този на Слънчев бряг.

Намаление

В столицата оборотите пък се сринаха с 45 на сто, сочат данни на Асоциацията на заведенията. Основната причина е липсата на чужденци. По данни на организацията около 40 на сто от спада на оборотите се дължи именно на липсата на туристи, а около 5-10 на сто е заради факта, че повечето българи през летните месеци са в отпуски и са по морето. Освен това има намаление на посетителите вследствие на изискванията за дистанция в заведенията. Заради ограничителните мерки около 10 на сто от капацитета в заведенията е намален.

Намаление на посетителите и на оборотите, каквото е отчетено в столицата, има и в Пловдив, каза още Алибегов. Той посочи, че най-драстични са сривовете в малките градове, където и оборотите не са толкова високи, както в по-големите. Очаква се, ако тази тенденция се запази, да има фалити на заведения както в малките населени места, така и в кварталите.

Клиенти

Вследствие на кризата, породена от пандемията, има сериозен отлив на клиенти в заведенията. Спадовете варират между 40 и 50 на сто. Причината е, че има голяма несигурност както от повишения риск за здравето, така и от икономическа гледна точка, коментира Алибегов. В момента много от хората се притесняват за доходите си заради политическата обстановка. Според него в случай, че има служебно правителство, повечето мерки и пари, с които се подпомага в момента бизнесът, ще свършат и не могат да бъдат гласувани нови. Той посочи, че допълнително затруднение за бизнеса са протестите. В момента много от заведенията и магазините не работят, защото нямат посетители.

Заети

Работните места са свити наполовина, каза още Алибегов. В момента в ресторантьорския бизнес са заети около 220 000 души. Преди години броят им е бил над 400 000. В случай че помощите секнат, се очаква тези хора да отидат на борсата, а и голяма част от бизнеса да изпадне в несъстоятелност, сподели шефът на Асоциацията на заведенията в България.

Ръст на свободните магазини, наемите се топят с 10 на сто

Свободните търговски площи са се увеличили със 7 на сто през юни, сочат данни на консултантска компания. Въпреки разхлабването на противоепидемичните мерки и отварянето на шопинг центровете вътрешното потребление остава на значително ниски нива през второто тримесечие на 2020 г. В отговор на понижените продажби повечето брандове се стремят да оптимизират своята мрежа от обекти, което води до увеличение на свободните площи.През май оборотът в търговията бележи рекорден спад по данни на НСИ. Продължава предоговарянето на наемите заради затруднените продажби и по-ниските приходи. Повечето собственици са склонни да се съгласят с редуциране на сумите за период до 6 месеца. Данните сочат, че наемите на първокласни площи в моловете са спаднали с 10% през юни. В София за обект от 100-150 кв.м с първокласна локация в търговски център те са около 36 евро/кв. м, а на главна търговска улица - близо 55 евро/кв. м. За сравнение, в началото на годината наемът на магазин на бул. „Витоша“ удари 60 евро за квадратен метър. В Пловдив, Варна и Бургас съответните нива са около 27 евро/кв. м, 28 евро/кв. м и 24 евро/кв. м.

Продажбите на бира в заведенията - с 60% надолу

Продажбите на бира в заведенията са се сринали с 60 на сто през първата половина на тази година. Това сочат данни на Съюза на пивоварите в България. Обемите, реализирани през магазинната мрежа, са почти на нивата от миналата година. Въпреки кризисната обстановка и сериозния спад в оборотите в предприятията според членове на Съюза на пивоварите няма освободени работници и служители. В пивоварната индустрия работят 2100 души.

Според анкета на организацията всеки втори българин твърди, че пие бира поне веднъж седмично.

Най-големите любители на пивото са на възраст 30-39 г. и 40-49 г., а най-често бира се консумира в Русе - 14 пъти месечно, в Плевен -12 пъти, във Варна - 11 пъти.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари