Лавина от дела на полицаи остави съд без пари за експертизи

0
Синдикат в МВР предупреждава, че делата може да станат десетки хиляди
Синдикат в МВР предупреждава, че делата може да станат десетки хиляди

Празнота в правилата, по които се изчислява заплащането на нощния труд в МВР, е предизвикала лавина от дела.

Първи сигнал за това дойде на днешното заседание на Висшия съдебен съвет (ВСС), който се наложи да отпусне 28 125 лв. на районния съд в Петрич за заплащане на вещи лица заради огромния брой искове на гранични полицаи, пише Lex.bg.

Представляващият ВСС Боян Магдалинчев поясни, че става дума за 260 дела на служители на гранична полиция и на полицейското управление в Петрич, които претендират за обезщетения за положен нощен труд. „Като ги разделих, излиза, че на едно дело се плаща по 108 лева за вещо лице. Други районни съдилища плащат по 200-250 лева, а задачата е еднотипна, само цифри се заменят“, подчерта Магдалинчев и допълни, че съдиите в Петрич вече са разгледали голямата част от делата и остават 56, които ще приключат до 18 март.

В отговор на запитване на „Лекс“, председателят на РС-Петрич Атанас Кобуров обясни, че става дума за трудово-правни спорове между служители на МВР и министерството за заплащане на нощния труд. Той посочи, че докато през 2018 г. в съда е имало само едно такова дело, броят им изведнъж е нараснал през юни, юли и август 2019 г.

По думите на Атанас Кобуров подобно струпване на дела има и в други съдилища – в Кюстендил, Свиленград и Бургас, но в Петрич има концентрация на служители на МВР заради двата гранични контролно-пропускателни пункта – „Кулата“ и „Златарево“. Първият е много натоварен, а вторият е на външна граница на Европейския съюз. Освен това искове за заплащане на нощен труд подават и служителите от полицейското управление в Петрич.

По думите на председателя на РС-Петрич лавината от дела на полицаи се дължи на празноти в нормативната уредба за заплащането на нощния труд.

Какъв е проблемът

Проблемът се корени в Наредбата за реда за организацията и разпределянето на работното време, за неговото отчитане, за компенсирането на работата извън редовното работно време, режима на дежурство, времето за отдих и почивките на държавните служители в МВР. През последните години министерството е приело четири такива, но след тази от 2014 г, действала до 2 август 2016 г., в тях липсва една разпоредба, чието отсъствие провокира стотиците дела на полицаи.

В наредбата от 2014 г. е предвидено, че общият брой часове положен труд между 22 и 6 ч. се умножава по 0,143, а полученото число се сумира с общия брой отработени часове за отчетния период. Т.е. това е коефициент, с който се увеличава заплащането на нощния труд.

В следващите три наредби за работното време в МВР обаче такава разпоредба липсва. Това кара много полицаи да заведат дела срещу министерството, тъй като твърдят, че са ощетени и са получили много по-малко за нощен труд, отколкото им се полага.

Те се позовават на Наредбата за структурата и организацията на работната заплата (НСОРЗ), която важи за всички трудещи се в България. Тя (в чл. 9, ал. 2) предвижда, че „при сумирано изчисляване на работното време нощните часове се превръщат в дневни с коефициент, равен на отношението между нормалната продължителност на дневното и нощното работно време, установени за подневно отчитане на работното време за съответното работно място“. Целта на тази разпоредба е възнаграждението на всеки на 8-часов работен ден, положил 7 часа нощен труд, да е като за 8 часа.

Така се получава, че часовете за нощен труд трябва да се умножат с коефициент 1,143. Такъв коефициент в наредбата за работното време в МВР обаче липсва и неговите служителите се налага да водят дела, за да получат заплащане за работата си през нощта, като всички останали работещи.

Съдилищата масово уважават исковете, като прилагат НСОРЗ за полицаите и осъждат МВР не само да плати допълнително за нощен труд, но и разноски по делата – за експертизи и адвокати.

Защо делата няма да спрат

Коефициент за нощния труд не е предвиден и в последната наредба за работното време в МВР, която е в сила от 7 януари 2020 г. Това накара Синдикалната федерация на служителите в МВР да предупреди, че броят на исковете за две години е нараснал от десетки на хиляди и са на път да станат десетки хиляди.

Тя, както и Синдикатът на служителите в МВР, настояваха най-сетне коефициентът да бъде въведен, но от министерството отказаха. В становищата при общественото обсъждане на действащата наредба от ведомството аргументират отказа си по следния начин: „Посоченият коефициент 1,143 е получен при прилагането на чл. 9, ал. 2 от НСОРЗ, при спазване на максимално допустимите продължителност на дневния и на нощния труд по КТ. Предвид разпоредбата на чл. 187, ал. 1 и ал. 3, изр. 4 от ЗМВР, същите са неприложими за държавните служители по ЗМВР“.

Противно на това твърдение е трайната и масова съдебна практика през последните години, при която съдебни състави от различни съдилища в страната признават това право на служителите в МВР и присъждат категорично в тяхна полза заплащане на това приравняване“, завяват от синдикатите и предупреждават, че делата тепърва ще се увеличават.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари