Извънредният труд става 300 часа

2
Можем да ползваме платен годишен отпуск след 4 месеца трудов стаж
Можем да ползваме платен годишен отпуск след 4 месеца трудов стаж Снимка: БГНЕС

Служителите ще могат да ползват платен годишен отпуск след 4 месеца трудов стаж.

Това ще е едно от предложенията за промени в Кодекса на труда, които представи социалният министър Деница Сачева на семинар в Банкя, пише 24 часа.

Сега платения си годишен отпуск работникът може да ползва, когато придобие най-малко 8 месеца трудов стаж. Ако той е придобит през първата година на работа на служителя, той има право да го ползва за същата година в пълен размер. Когато обаче част от него е придобита в две години, той има право на платен годишен отпуск за първата календарна година пропорционално на трудовия му стаж през тази година. За втората година вече придобива право на платен годишен отпуск в пълен размер.

Другата промяна е увеличаването на извънредния труд от 150 на 300 часа. Това ще може да става само с колективното трудово договаряне, обясни Сачева.
Министерството е направило предложения за намаляване на максималния период за сумирано изчисляване на работното време от 6 на 4 месеца.

По искане на учителските синдикати се предлага учителите, които се осигуряват в Учителския пенсионен фонд, да не могат да бъдат пенсионирани едностранно, а само по тяхно желание. Идеята е в периода, в който те са придобили право на пенсия до навършване на стандартната възраст за пенсиониране, да не могат да бъда освобождавани по инициатива на работодателя. В момента работодателят може да ги пенсионира при придобиване на право на ранна пенсия.

Сред другите предложения са еднодневните договори да могат да сключват и тютюнопроизводителите. Като трудов стаж ще се зачита и работата на българите в международни организации, като ООН, НАТО, Международния валутен фонд. А с право на защита от законодателството вече ще бъдат и изнесените офиси.

Освен това българските работници командировани в ЕС вече ще получават заплащане спрямо тарифите на приемащата ги страна.
Обсъжда се и по-висока глоба на шефовете при констатиране на нерегламентиран труд при три и повече нарушения.

Министър Сачева обясни, че ще се работи по създаването на Кодекс за социална закрила, който да обедини сегашното законодателство. Целта е по този начин парите да стигат до най-нуждаещите се. Сега се отпускат до 3,5 млрд. лв. за хората с увреждания за социални услуги, помощи и пенсии. Тя увери, че няма да се отнемат придобити права от Закона за личната помощ, а целта на анализа е средствата  да бъдат по-добре целенасочени към хората с увреждания. 

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари