ВАС потвърди наказанието на следователка за системно пиянство на работата

0
Така беше сложен край на казуса с Радиана Абдулова от следствения отдел на Софийската градска прокуратура, започнал преди три години
Така беше сложен край на казуса с Радиана Абдулова от следствения отдел на Софийската градска прокуратура, започнал преди три години Снимка: Кадър You Tube

Върховният административен съд (ВАС) окончателно потвърди наказанието за столична следователка за това, че системно е пила алкохол на работното си място – както в сградата, така и на двора и на изхода на службата си

Така беше сложен край на казуса с Радиана Абдулова от следствения отдел на Софийската градска прокуратура, започнал преди три години и минал през няколко състава на ВАС, отбелязва Лекс.бг.

През 2019 г. градският прокурор на София предложи срещу следователката да бъде образувано дисциплинарно производство за употреба на алкохол в работно време. Според шефа на СГП това е довело до „компрометиране на честта на магистрата в професията и обществото като деянието е системно и доказано противоправно“ и така Абдулова е нарушила етичния кодекс, правилата за работа и е уронила престижа на съдебната власт и заради това поиска нейното уволнение.

ПК на ВСС образува дисциплинарка и по нея са били разпитани няколко свидетели. Те твърдели, че са виждали Радиана Абдулова в неадекватно състояние и предполагат, че това се дължи на употребата на алкохол.

Самата Абдулова пък е казала, че има здравословни проблеми, заради които приема лекарства, които водят до световъртежи и заради това състоянието ѝ е било неадекватно.

Дисциплинарният състав обаче прие, че Абдулова пие на работното си място, за което говорели излъчваният от нея мирис на алкохол, завален говор, треперещи ръце, отпуснатост на тялото, залитане, подпиране и падане, като заключил, че това е доказано за 17 август 2018 г. и 26 юни 2019 г.

Съставът предложил, а на 27 май 2020 г. Прокурорската колегия реши да накаже Адбулова със „забележка“ за уронване на престижа на съдебната власт.

Следователката обжалва наказанието. В началото на 2021 г. тричленен състав на ВАС отмени „забележката“, защото твърдението за употреба на алкохол на работното място се основава само на свидетелски показания, а липсват медицински доказателства за това (виж подробности тук).

През юли с.г. обаче петчленен състав на ВАС отмени решението на първата инстанция с мотива, че употребата на алкохол може да се доказва в съда с всички допустими доказателствени средства, включително и само със свидетелски показания. Това се отнася обаче за случаите, когато предмет на доказване е само употребата, а не точното количество алкохол, което се определя с тестове и изследвания според Наредбата за установяване концентрацията на алкохол и наркотици, каза още ВАС и върна делото на друг тричленен състав.

Новият тричленен състав на ВАС вече потвърди решението на Прокурорската колегия за наложеното наказание „забележка“ на Радиана Абдулова.

Съдът изтъкна, че според показанията на двама следователи (и.ф. шефът на СО към СГП Илиян Танчев и Елена Динева) и на две служителки, на 26 юни 2019 г. Абдулова е била в нетрезво състояние на работното си място.

Танчев разказал, че на тази дата му се обадила градският прокурор на София Емилия Русинова, за да му каже, че следователката е пуснала идентични писма за удължаване на срок по досъдебно производство. Заради това Танчев извикал Абдулова на разговор. По думите му, когато дошла, тя била бледа, неспокойна, с поглед, различаващ се от обичайния ѝ и миришела на алкохол. И.ф. шефът на СО на СГП я изпратил да донесе въпросните писма, но Абдулова така и не се върнала. Заради това Илиян Танчев казал на служителка да я намери. Жената на два пъти напомнила по телефона на следователката, че я чакат, но тя пак не отишла в кабинета на шефа. Накрая Илиян Танчев и следователката Елена Динева отишли в стаята на Радиана Абдулова. Намерили я да седи на бюрото си, като прозорецът и вратата били отворени. Танчев попитал Абдулова дали отново е пила алкохол и тя потвърдила. Танчев се върнал в кабинета си и казал на служителката да извика сина на следователката, за да я прибере. Пред дисциплинарния състав и.ф. шефът на СО на СГП заявил, че негови колеги и друг път са виждали Абдулова в неадекватно състояние и предположил, че и граждани, които посещават сградата, също са станали свидетели на това поведение.

Следователката Елена Динева потвърдила казаното от Танчев. По думите ѝ Абдулова трудно си движела ръцете, които силно треперели, със затруднения извършвала всякакви движения, не реагирала на зададения въпрос за писмата и едва при повтарянето му, казала „да“. Също така утвърдително отговорила и на питането дали е употребила алкохол и обещала повече да не го прави.

Служители пък споделили, че в този ден (26 юни 2019 г.) следователката не е била в кондиция, залитала е, ударила се в касата на вратата, миришела на алкохол, не разбирала какво се иска от нея, нито отговаряла на въпроси. Служителка се обадила на сина ѝ да я прибере и като влязла в кабинета да каже на следователката, я заварила заспала на бюрото.

Друга служителка пък разказала, че на 17 август 2018 г., когато си тръгвала от работа, е видяла Радиана Абдулова, която не можела да се държи на краката си и се клатела. Служителката уведомила за това Елена Динева. А малко по-късно видяла непознат за нея мъж да помага на следователката да пресече улицата.

Същата служителка е разказала и че през септември 2019 г. видяла Абдулова в подобно състояние – в двора на следствието при идване на работа следователката била водена от деловодителка. И в двата случая служителката усетила мирис на алкохол от Абдулова.

След като изясни фактите, тричленният състав на ВАС посочи, че е налице нарушение на етичния кодекс като поведението на Радиана Абдулова не е съвместимо с морално-етичните правила.

Следователката обжалва решението на първата инстанция, но петчленен състав на ВАС с председател Любомир Гайдов и членове Галина Солакова, Павлина Найденова, Калина Арнаудова и Десислава Стоева (докладчик) потвърждават наказанието.

Върховните съдии отбелязват, че не се установяват противоречия между свидетелските показания, а напротив – те изцяло кореспондират помежду си и с доказателствата по делото.

Установена е корелация между доказателствата по делото и резултатът от поведението на Радиана Абдулова, а именно: съзнателно привеждане в нетрезво състояние вследствие употреба на алкохол, изразяващо се в излъчване на мирис на алкохол, завален говор, треперещи ръце, отпуснатост на тялото, залитане, падане, подпиране- състояние, което, съчетано с обстоятелството, че е извършвано на работното място и наблюдавано от нейни колеги, а в отделни случаи и от граждани, предвид обществения характер на сградата, в която работи жалбоподателката, е безспорно“, посочва ВАС.

И добавя, че са опровергани и твърденията на Абдулова, че поведението ѝ се дължи на проблеми със здравето: „Доказателствата по делото сочат, че влошеното ѝ общо здравословно състояние се дължи на хронични заболявания, значително предхождащи по време нейната простъпка. От медицинската документация липсват данни за симптоми или последици, близки с проявените и не обяснява установеното от всички свидетели излъчване на мирис на алкохол“.

ВАС изтъква, че първата инстанция правилно е стигнала до извода, че с действията си Радиана Абдулова е допринесла за разрушаване на имиджа си на следовател, което е в противоречие с етичния кодекс, който изисква магистратите да са с безупречна репутация. Освен това, добавя петчленният състав, следователката е била длъжна да спазва общоприетите етични правила като си наложи поведение, което да съответства на длъжността, която заема.

Логичен и правилен е крайният извод, че действията ѝ са в разрез с утвърдените в обществото разбирания за благоприличие и силно компрометират честта на магистрата в професията и обществото. Взето е предвид и обстоятелството, че нарушението по чл. 307, ал. 3, т. 3 от ЗСВ е резултатно и за да бъде осъществен неговият фактически състав е необходимо кумулативното наличие на две предпоставки: действие или бездействие, което накърнява престижа на съдебната власт, т.е. настъпването на противоправен резултат, и конкретното действие или бездействие, вкл. нарушаването на КЕПБМ да бъде извършено публично, пред свидетели, или да е станало достояние на широк кръг от лица“, посочва ВАС. Решението е окончателно.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 6
    1
    неграмотен ром
    заглавието е топ! все едно аз съм го писал. аплодисменти....
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

На пазара:
- Едно кило ягоди!
- Какви предпочитате, български или брани от българи?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари