Утре е един от най-големите летни празници

3
19 имена празнуват, мощни ритуали се правят
19 имена празнуват, мощни ритуали се правят Снимка: Ивана Купала

На 23 срещу 24 юни се чества Еньовден и има различни имена в страната: Среди лето, Иванден, Яневден, Иван Бильобер.

На 24-ти юни православната църква отбелязва рождението на Йоан Кръстител. Той предрича появата на Спасителя и разпространява делото Му.

Традиции и обичаи на Еньовден

Всички обичаи, които се изпълняват на Еньовден, са свързани с култа към Слънцето. Еньовден е денят, когато слънцето разкрива цялата си сила. Това е и най-дългият ден през годината.

Повечето обичаи трябва да се изпълнят преди изгрев слънце. Това правило важи най-вече за събирането на билки, защото са тях се вярва, че са най-лековити именно в нощта срещу Еньовден. В брането на билки се включват млади моми, жени, баячки и знахарки. Броят на билките трябва да бъде 77 и половина. 77-те билки лекуват точно определени болести, а половинката билка е предназначена за лекуване на неизлечима болест. Тази билка се бере със затворени очи, защото никой не знае коя е тя.

Събраните билки се правят на китки. Те трябва да се завържат с червен конец и броят им се равнява на членовете на семейството. След това трябва да се оставят да пренощуват отвън, а на сутринта те служат за гадаене на здравето на съответния човек. Те се закачат в дома и могат да се използват през цялата година за лечение на различни болести. Останалите билки се използват за направата на Еньовски венец. Под него се минава от всички за здраве през годината.

Билките и цветята на Еньовден притежават и магическа сила. Те служат на момите, чиято любов е несподелена. Билките вратига, тъжец, комунига, пелин, дилянка, тинтява и чернотрън спомагат за освобождаване на душата от тъгата по несподелената любов.

Според поверията на Еньовден се забъркват любовни отвари от знахарки и баячки. Те трябва да се приготвят в нови глинени съдове и на бавен огън. Еньовските билки имат силата да прогонват зли духове и да лекуват бездетни жени.

На Еньовден се изпълнява и обичаят ладуване. Главна роля има „Еньовата буля“, която се играе от 3 или 4-годишно момиче – тя трябва да бъде най-малкото дете в семейството. Момичето се облича в булчински дрехи с червено було и се накичва. След това моми я носят по нивите на селото за плодородие. Думите на момиченцето се приемат като предсказания. Когато обхождането приключи, започва гадаенето за женитба на девойките. Те хвърлят китките си в мълчана вода предишната вечер в котел, който е пренощувал навън под трендафил. На всяка една от китките се поставят пръстенчета, които са наречени на съответния ерген. Малкото момиченце вади китките една по една, докато момиче пеят песни за женитба и имотност.

Смята се, че след Еньовден слънцето се отправя към зимата, но преди това става рано, къпе се в реките, като водата им става лековита. А росата, която пада от слънцето, има магическа сила. На Еньовден се става преди изгрев, за да се окъпем в реките или в росата и да посрещнем слънцето. „Танцуващото слънце“ при изгрев вещая благополучие и здраве.

Вярва се, че през нощта срещу Еньовден е щастлива и за тези, които търсят имане. Мястото, където има имане, свети син пламък, а таласъмите, които пазят имането, са безопасни.

На Еньовден имен ден празнуват: Енчо, Еньо, Яни, Янимира, Янита, Яни, Янко, Янизара, Янимир, Янислава, Янислав, Биляна, Деяна, Деяна, Диян, Дияна, Диана, Йоан, Йоана. Желаем ви здраве, успехи и щастие!

На 23-ти юни православната църква отбелязва първа неделя след Света Петдесетница. Празникът е познат и като Неделя на Всички светии.

Свети апостол Юда, брат Господен, Свети преподобни Пайсий Велики. Свети преподобни Паисий Хилендарски, Свети мъченик Зосим Созополски, Свети Йоан, Архиепископ Шанхайски и Сан-Франциски чудотворец.

Причините са установяване на празника са да ни посочат плодовете, с които слизането на Светия Дух е изпълнил и оплодил нетленната действителност; за да ни напомнят, че има много герои на вярата, които са служили на Бога, носа останали безименни и неизвестни за света; както и за да се съберат всички светии в един ден, за да се знае за тях, че са просияли със силата на Единия Спасител Исус Христос.

На 24 юни празник имат фармацевтите и наследниците на знахарите. Желаем ви много професионални успехи!

Източник: Dama.bg
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Случвало ли ти си е мъжът ти да те завари в леглото с непознат?
- Не, само с приятели.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари