Уникален събор на хърцоите се провежда в село Кацелово
- Редактор: Кристина Маринова
- Коментари: 0

Областният управител на Област Русе Стефко Бурджиев откри официално шестото издание на събора на хърцоите в с. Кацелово, Община Две Могили, съобщават от кабинета на губернатора.
Сред официалните гости на тържеството бяха и Николай Христов – кмет на Община Две Могили, Иван Николаев – кмет на село Кацелово.
Уникалния народен събор се организира от Читалище „Н. Й. Вапцаров 1902” – с. Кацелово с председател Емилия Тодорова и преминава под патронажа на кмета на Община Две могили.
Хърцойската общност в русенска област представи своето етнографско наследство от старото местно население.
Пред всички гости на събитието, те изпълниха традиционни за хърцоите обичаи, песни и танци.
В своето приветствие към участниците в народния събор Стефко Бурджиев изрази радостта си, че единствения по рода си фестивал в България се провежда в деня на един от най-големите християнски празници Успение на Пресвета Богородица.
Той подчерта, че чрез този събор се стимулира издирването, съхраняването и разпространението на автентични обичаи, характерни за тази етнографска група и се популяризира уникалността на хърцойския фолклор.
Губернаторът пожела на всички участници много артистични изяви на сцената.























Държавният дълг на България скочи с рекордни темпове за едно...
Диян Стаматов: Учителите отхвърлят 5% увеличение, никой не...
Георги Лозанов: Радев е проруски играч, който иска...
Николай Денков: Кабинетът превръща България в "троянски кон"...
Румен Радев: Готови сме, можем и ще успеем!