Учени: Хората може да развият седем сетива

5
Математически модел разкрива, че с два допълнителни сензорни входа мозъкът би функционирал по-ефективно
Математически модел разкрива, че с два допълнителни сензорни входа мозъкът би функционирал по-ефективно

Математически модел разкрива, че с два допълнителни сензорни входа мозъкът би функционирал по-ефективно

Зрение, слух, вкус, обоняние и осезание – петте сетива, които ни позволяват да възприемаме света около нас. Формирани от милиарди години еволюция, те са основата на нашето взаимодействие с околната среда. Но последно проучване на учени от института "Сколтех" разкрива изненадваща възможност – човешките сетива вероятно ще продължат да еволюират, като оптималният им брой не е пет, а седем.

Изследователите са създали иновативен математически модел на паметта, публикуван в научното списание "Scientific Reports". Анализирайки т.нар. "енграми" – мрежи от неврони в различни области на мозъка, които се активират едновременно при формиране на спомени – екипът стига до неочаквано заключение.

"Математически доказахме, че енграмите в концептуалното пространство се стремят към стабилно състояние и открихме, че броят на различните енграми, съхранявани в паметта, е най-голям при концептуално пространство от седем измерения," обяснява професор Николай Брилянтов от "Сколтех", съавтор на изследването.

Какво означава това за човешката еволюция?

В съзнанието ни всеки запомнен обект е свързан с няколко сетивни данни. Например, бананът предизвиква асоциации с жълтия цвят (зрение), характерния аромат (обоняние), специфичния вкус, текстурата (осезание) и дори звука при обелването (слух). Моделът показва, че за максимално използване на концептуалното пространство на паметта, оптималният брой сензорни входове е около седем.

Въпреки че изследователите признават, че заключенията им са до голяма степен спекулативни по отношение на човешките сетива, те не изключват възможността в далечното бъдеще хората да развият нови способности.

"Макар че не можем да твърдим със сигурност, не е изключено хората от бъдещето да еволюират и да развият възприятие за радиация или магнитни полета," допълва професор Брилянтов.

Животински свят с повече сетива

Много животински видове вече притежават сетивни способности, които хората нямат. Змиите могат да усещат топлина, птиците да откриват земното магнитно поле, а насекомите възприемат ултравиолетови лъчи, невидими за човешкото око.

Докато еволюционното развитие на нови човешки сетива вероятно ще отнеме хилядолетия, изследването има по-непосредствено приложение в областта на изкуствения интелект и роботиката. Инженерите биха могли да използват принципа на седемте отделни сетивни входа при проектирането на роботи и системи за изкуствен интелект, за да създадат по-ефективни механизми за обучение.

Това откритие поставя интересни въпроси за бъдещето на човешката еволюция и потенциала на нашия мозък – дали сме достигнали върха на сензорното развитие или бъдещите поколения ще възприемат света по начини, които днес не можем да си представим?

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Нямам търпение да почнат да обявяват бедствено положение заради преспи от 3 сантиметра и арктически температури от минус два градуса.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари