Солени глоби за незаконно къмпингуване на Кара дере
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
Глобите за нарушителите достигат до 1500 евро
Масирани съвместни проверки на редица институции започнаха през тази седмица на плаж Кара дере, след като стотици незаконни кемпери, каравани и палатки наводниха територията. Акцията се провежда от експерти на Областна администрация - Варна и екоинспектори, които констатират безпрецедентно погазване на правилата за природосъобразно къмпингуване по Северното Черноморие.
Окупация на пясъчните дюни
Едно от последните диви места по родното Черноморие отново е превърнато в огромен незаконен къмпинг. Според репортаж на телевизия NOVA, плажната ивица е буквално превзета от почиващи, които разполагат съоръженията си в разрез с всички нормативни изисквания.
„На този плаж е забранено разполагането на палатки, които виждате, че са заели може би 50% от територията на плажа. Има и пясъчни дюни, за които РИОСВ са компетентният орган и е забранено те да бъдат мачкани, погазвани или разполагани“ – обясни главният експерт в Областна администрация - Варна Милен Илиев.
Самите плажуващи реагират смесено на масовите проверки. Докато едни приветстват спазването на закона, други не виждат проблем в хаоса. „Аз не виждам проблем в това, защо да няма каравани“ – коментира една от летовничките. „В крайна сметка нека проверяват, след като това е законът“ – контрира друга гражданка.
Специален статут и строги рестрикции
По силата на действащото законодателство, плаж Кара дере представлява изключителна държавна собственост и попада в специална категория, заедно с плажовете Иракли и Корал. Това налага много по-строги правила от тези за обичайните ивици.
„Тук в момента попадаме изцяло в зона „А“. Плажът не е защитена зона, но по Закона за устройството на Черноморското крайбрежие плажовете Кара дере, Иракли и Корал се водят плажове с пребиваване на тях за природосъобразен начин на къмпингуване. При тях зона „А“ е 500 метра. Като за всички останали плажове и територии, извън урбанизирана територия, зона „А“ е 100 метра“ – подчерта Милен Илиев.
Финансови санкции и принудително премахване
Всички установени нарушители по време на инспекцията са получили официални писмени предупреждения с конкретен гратисен период за доброволно освобождаване на терена.
„Те получиха бележки, че имат срок, в който да ги премахнат, защото при следващото идване вече ще се използва техника, за да се товарят тези каравани и кемпери, които са без номера и ще се съхраняват на паркинг, при което който иска да си ги получи - ще бъде актуван“ – предупреди експертът от областната управа.
Санкциите за нарушителите са сериозни. Първоначалните глоби за незаконно къмпингуване са в размер от 255 до 511 евро. При повторно нарушение или отказ за премахване на съоръженията, имуществената санкция скача драстично – от 767 до 1534 евро. Експертите са категорични, че внезапните проверки ще продължат без прекъсване до самия край на летния туристически сезон.





















