Служебният кабинет измисли стандарт за бебетата

0
С наредбата се определят стандартите за нормално развитие на децата от 1 до 3 години
С наредбата се определят стандартите за нормално развитие на децата от 1 до 3 години Снимка: © Sofia Photo Agency

Проект за Наредба за стандартите за ранно детско развитие ще беше публикуван в портала за обществени консултации на Министерския съвет strategy.bg.

С наредбата се определят стандартите за нормално развитие на децата от 1 до 3 години, тъй като, според мотивите, "първите три години от живота на детето са решаващи за развитието на неговата психика, за формирането на неговата индивидуалност". Служебното правителство смята, че "ако в ранна възраст се положат здрави основи, обучението на по-късен етап е по-ефективно и е по-вероятно то да продължи през целия живот" - така ще се намали рискът от ранно напускане на училище, смятат специалистите, изготвили текстовете. Уточнено е, че с тази наредба не се въвежда еврозаконодателство.

Експертите разделят в четири области стандартите които всяко бебе – от раждането си до достигането на 3-годишна възраст, трябва да покрива. Така например в област "Здраве, физическо и двигателно развитие" – 12-месечно дете трябва да може бързо да се предвижва чрез пълзене, да се изправя на крака и да ходи, водено за ръце. На две години детето трябва да може да се качва по стълби и да слиза като се придържа, а на три години вече свободно трябва да може да се качва и слиза по стълби, да тича, а с помощ да се подрежда в редица, колона и кръг. Според стандартите в област "Познавателно развитие" – дете на една година трябва да може да разпознава различията между познати и непознати лица, на две години детето трябва да може да имитира и повтаря действия и думи на възрастни, а на три години - да прави разлика между неодушевени и одушевени обекти от един вид, например играчка насекомо и истинско насекомо.

При стандартите в област "Личностно-емоционално и социално развитие" нормално за едногодишно дете е да опознава различни предмети чрез поставяне в устата. Също така разбира, че името му се отнася само до него и по погледа на родителя може да схване дали е постъпило правилно. На две години детето трябва да знае името си, да играе с друго дете, да развива по-осъзнати отношения на доверие и сътрудничество с възрастните. На три години детето трябва да може да назовава възрастта си и името си, да изразява с думи и жестове привързаност и обич към родителите, да се съобразява с приети правила на общуване и поведение.

Стандартите за "Езиково и комуникативно развитие" предвиждат едногодишните да могат да дават целувка и "да прави здрасти", както и да прави опити да повтаря прости срички, когато възрастния ги произнася бавно и разчленено и да започва да артикулира различни срички като “ма-ма”, “та-та”. На две години детето трябва да има активен речник, който да съдържа няколко десетки думи – съществителни, прилагателни, глаголи, някои местоимения, наречия и частици. На три години детето вече трябва да може да използва прости изречения. Всичко това става ясно от мотивите, с които се предлага на правителството да приеме въвеждането на държавен стандарт за бебетата, коментира в. "Монитор".

Уникалното е, че в проектонаредбата е записано, че "проследяването на постиженията на децата се осъществява от медицинските специалисти на съответната яслена група и от учител, в съответствие с областите на ранно детско развитие, в края на всеки от възрастовите периоди, определени в приложения № 1, 2, 3 и 4 и в зависимост от индивидуалните възможности на детето" (чл. 7, ал. 1).

Припомняме, че днес, 9 март, ще се проведе кръгла маса на тема: "Услуги за деца в ранната възраст – от политики към резултати". Целта е да се постави началото на единен процес за изработване на първата национална стратегия за ранно детско развитие.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

На пазара:
- Едно кило ягоди!
- Какви предпочитате, български или брани от българи?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари