Скелет от каменната ера е най-древното доказателство за направена ампутация

1
Праисторическата операция може да е доказателство, че хората са развивали медицина много по-рано, отколкото се смяташе досега
Праисторическата операция може да е доказателство, че хората са развивали медицина много по-рано, отколкото се смяташе досега

Праисторическата операция може да е доказателство, че хората са развивали медицина много по-рано, отколкото се смяташе досега

Скелет на 31 000 години на млад мъж с липсваща част от левия му крак, открит в пещера в Индонезия, е най-древното свидетелство за ампутация, съобщи Асошиейтед прес, позовавайки се на резултати от изследване.

Според учените ампутацията била направена, когато човекът бил още дете и той живял години наред с един крак. Праисторическата операция може да е доказателство, че хората са развивали медицина много по-рано, отколкото се смяташе досега, пише в изследването, публикувано в сп. "Нейчър", предава БТА.

Авторите му проучвали пещера на о. Борнео в район на дъждовна гора, известен с находките на най-ранното скално изкуство в света, когато се натъкнали на гроб, каза Тим Малоуни, археолог от университета Грифит в Австралия и ръководител на изследването.

По-голяма част от скелета била непокътната, но му липсвало стъпало и долната част от левия крак, поясни той. След като изследвали останките, учените заключили, че костите на стъпалото не просто липсват от гроба и не са били изгубени случайно, а са били внимателно отстранени.

Върху останалата кост на крака има ясни следи от отрязване и от заздравяване, каза Малоуни. Няма следи от инфекция, която би могла да се очаква, ако кракът на детето бил отхапан от животно като крокодил например. Няма следи и от фрактура, които биха били налични, ако кракът бил счупен при инцидент.

Според учените човекът е живял между шест и девет години, след като е загубил крайника си и вероятно е починал млад по неизвестни причини, смятат учените.

Находката показва, че праисторическите хора са имали достатъчни медицински познания, за да извършат операция без фатална кръвозагуба или инфекция, заключават авторите на изследването. Те не могат да кажат с какъв инструмент е извършена ампутацията и как е предотвратена инфекция, но допускат, че е използван остър каменен инструмент и посочват, че богатата растителност в региона има и медицинско приложение.

Освен това общността се е грижила за детето години след ампутацията, тъй като оцеляването на такъв терен на човек с ампутиран крак не е било лесно.

Тази ранна операция "пренаписва историята на медицинските знания на човека", каза Малоуни на брифинг.

Предишният най-древен пример за ампутация бе находка на останки на фермер във Франция отпреди 7000 години с отстранена част от ръката. Според учените задълбочени медицински практики са се развили преди около 10 000 години, когато хората усядат в земеделски общества, посочват авторите.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари