Симеон Дянков: Няма финансови експерти, защото искат да стават ватмани
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0

Заплатите в градския транспорт са по-високи от тези във Фискалния съвет
Председателят на Фискалния съвет Симеон Дянков остро критикува решението на правителството да финансира с 15 милиона лева градския транспорт в София, като го определи като популистко. В интервю пред бТВ той направи и неочакван коментар за кадровия проблем във финансовия сектор.
"Експерт във Фискалния съвет, който трябва да знае перфектно английски и да притежава магистърска степен, получава 2600 лева заплата. Сега като има заплата от 4200 лева в градския транспорт, по какъв начин ние ще успеем да намерим експерти," заяви Дянков.
Бившият финансов министър на ГЕРБ подчерта, че това създава проблеми при привличането на квалифицирани кадри във финансовия сектор, като поиска реторично какво би се случило, ако излязат на протест други професионални групи като зърнопроизводителите.
Критика към популизма
Дянков припомни своя опит от аналогична ситуация през 2011 година и констатира, че един член от 240-членния парламент - имайки предвид Бойко Борисов - е водещ в процеса на вземане на решения.
Според председателя на Фискалния съвет, във фискалния орган се обсъжда идеята в държавния бюджет за следващата година да влезе постановка, че суми над 10 милиона лева не могат да се дават без решение на парламента.
Кметът станал победител
"Кметът, който беше безпомощен няколко дни, стана победител," коментира Дянков, имайки предвид Васил Терзиев. Той поиска обяснение как ще се финансира градският транспорт следващата година - дали пак ще се играе "това театъра" или ще трябва да се вдигнат билетите.
Според Дянков случаят в София е пример за това как фискалната политика на страната "издишва от време на време". Той подчерта, че идеята за влизане в еврозоната е точно за да има здрава фискална политика, която да се наблюдава и отвън.
Призив за неуспешна стачка
Дянков заяви, че според него е трябвало да се остави стачката в София да бъде неуспешна, вместо да се отстъпи на исканията на протестиращите работници в градския транспорт.
Парите от 15 милиона лева са отпуснати еднократно за тази година, но експертът подчерта, че този разход ще присъства и в следващите години, което поставя въпроса за устойчивостта на решението.