Съветът на Европа критикува България, че не знае какво е "джендър"
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 1

Генералният секретар на Съвета на Европа Турбьорн Ягланд (Норвегия) разкритикува по повод Осми март България, че не разбира какво означава думата "джендър".
В декларация за международния Ден на жените той изрази съжаление, че 11 държави от Съвета на Европа, в който членуват 47 държави, са подписали, но още не са ратифицирали Истанбулската конвенция срещу насилието над жени. Азербайджан и Русия са последните две държави, които не са подписали конвенцията. България е в групата на нератифициралите заедно с Армения, Великобритания, Латвия, Литва, Лихтенщайн, Молдова, Словакия, Украйна, Унгария и Чехия
Критиката в декларацията фокусира вниманието върху една държава: "В някои случаи, като с България, ратификацията бе блокирана поради безпокойства и погрешно разбиране на термина "джендър". Все пак вярвам, че подобни погрешни интерпретации могат да бъдат изяснени, ако се дава правилна информация и е налице политическа воля да се направи това като, например, в Хърватия, която ратифицира Истанбулската конвенция през юни миналата година".
Декларацията завършва с призив: "Трябва да продължим борбата за ратификация от всички държави в Съвета на Европа, защото жените и момичетата не могат да бъдат лишавани от своето основно човешко право - живот без насилие".






















Чужденец е предизвикал катастрофата край Мартен
Бавят премахването на незаконните постройки в местността...
Военният министър не вижда заплаха в самолетите на САЩ
9-годишно българче стана световен шампион по скоростна...
Липсва финансиране за цялостен ремонт на подлеза на...