Съдът отмени екотаксите за камиони и автобуси

0
Съставът на ВАС отбелязва, че след извеждане от експлоатация на камионите и автобусите не се образуват масово разпространени отпадъци
Съставът на ВАС отбелязва, че след извеждане от експлоатация на камионите и автобусите не се образуват масово разпространени отпадъци

Тричленка на Върховният административен съд (ВАС) отмени въведените през юли 2018 г. екотакси, които превозвачите трябва да плащат при регистрацията на камиони и автобуси.

Според решението на съда  при определянето на размера на продуктовите такси за автобуси за превоз на пътници над 8 места, както и за камиони за товари над 3.5 тона, не е ясно по каква методика е станало това. Отделно таксите противоречат на текстове от Закона за опазване на околната среда, които уреждат вида на дължимата такса и реда за регламентирането ѝ, а и те са неприложими за отпадъчни газове, изпускани в атмосферния въздух, информира Mediapool.

Съставът на ВАС отбелязва още, че след извеждане от експлоатация на камионите и автобусите не се образуват масово разпространени отпадъци.

Със Закона за управление на отпадъците пък не е предвиден случай за разделно събиране, третиране или обезвреждане на конкретен масово разпространен отпадък от експлоатацията на автомобилите от категории M2 и N2, и M3 и N3, както и за постигане на съответните цели. В същото време приходите от тези екотакси, чийто размер досега не е обявяван от екоминистерството, трябваше да са предназначени за разкоплектоване на автомобила след извеждането му от употреба и рециклиране на подлежащите на преработка отпадъци от него.

Решението на съда подлежи на обжалване пред петчленен състав на ВАС.

Развръзката идва, след като Съюзът на международните превозвачи обжалва въведената от правителството през 2018 г. продуктова такса за камиони и автобуси. За закупените чисто нови превозни средства таксата е 938 лв. на превозно средство и се плаща още при неговата регистрация. Ако пък са употребявани камионите, таксата е по-висока и стига до 2325 лв. за камион над 10 години.

В жалбата си пред съда сдружението посочи, че в Конституцията на България изрично е разпоредено, че данъчни облекчения и утежнения могат да се установяват само със закон, а не с наредба, както в случая. В самата наредба не е упоменато, че тя може да въвежда нови обекти на облагане, а само, че се определя "редът за заплащане и начинът за изчисляване на размера“ на таксите.

Въвеждането на новата такса е мотивирано с подобряване качеството на въздуха, което няма отношение към таксата за управление на отпадъка, бе становището на превозвачите.

Според тях така подзаконов документ приравнява камионите и автобусите с найлоновите торбички, за които ползвателят се счита за краен потребител поради краткотрайното им и масово ползване. "Не се отчита фактът, че камионите и автобусите са дълготрайните инвестиции с дългосрочна употреба за търговски цели", посочиха преди година от браншовата организация.

От Съюза на международните превозвачи съобщиха, че за по-малко от месец след влизане в сила на новата такса членове на организацията са платили над 80 000 лв., а на база средногодишно регистрирани над 1000 нови камиона сумата, която те отчитат като загуби, ще е между 10 и 12 млн. лв.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Приемате ли тази жена за Ваша законна съпруга?!?!
- Приемам!
Отчето погледнал към младоженката и рекъл: - Момче, пак те питам..

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари